Android Telefon Hızlandırma Yöntemleri

 Android Telefon Hızlandırma Yöntemleri
Okunuyor Android Telefon Hızlandırma Yöntemleri

Android cihazınız varsa bir süre kullandıktan sonra telefonunuzda bir yavaşlama olduğunu fark edebilirsiniz. Yavaşlama probleminden muzdaripseniz endişelenmeyin çünkü bu pek çok Android kullanıcısının başına gelir. Zaman geçtikçe uygulamalar biraz daha geç açılır, klavyeyi kullanırken bazı gecikmeler olur ve eğer oyun oynuyorsanız bazı can sıkıcı bekleme problemleri yaşarsınız. Aslına bakarsanız gecikme sorunu salt Android işletim sistemine özgü değildir. Farklı işletim sistemlerine sahip pek çok elektronik cihaz zamanla yavaşlamaya başlar. Bu yavaşlamaların çözümleri işletim sistemlerine göre farklılık gösterir bu yazımızda Android telefon hızlandırma yöntemleri ile ilgili merak ettiklerinizi bulacaksınız.

Android Telefonlar Neden Yavaşlar?

Android telefonunuzda yüklü güncel yazılım ile telefonunuzu ilk aldığınızda yüklü olan yazılım aynı değildir. Android telefonunuza güncel yazılımları yüklediyseniz telefonunuz daha önceki bir tarihte yapıldığından yeni yazılım ile maksimum hızında çalışamaz. İyi donanımlı telefonlar için bu yavaşlama süresi uzunken daha basit temelli donanıma sahip telefonlar için yavaşlamanın başlama süresi daha kısa sürer. Bunların yanı sıra operatörünüz ya da üreticiniz bir güncellemeyle arka planda çalışan ve telefonunuzu yavaşlatan çok büyük miktarda bellek kullanan bir uygulama eklemiş de olabilir.

Önerilen Yazı: En ucuz Android telefonlar hangileri?

Android Telefon Hızlandırma Yöntemleri Nelerdir?

Android telefon hızlandırma yöntemleri için farklı alternatifler bulunmaktadır. Sizin için en iyi alternatifleri derledik!

Telefonunuzu güncelleyin

Öncelikle ve en önemlisi, cihazınızın tamamen güncel olduğundan emin olmanız gerekir. Her ne kadar bazı güncellemeler ile telefonunuz maksimum kapasitede çalışamasa da yeni güncellemeler genellikle düzeltme ekleri içerirler. Bu düzeltmelerden herhangi biri Android’i hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Telefonunuzun bir güncellemeye ihtiyacı olup olmadığını öğrenmek için, Ayarlar> Cihaz Hakkında> Yazılım Güncelleme bölümüne gidin.

Belirli uygulamalar için güncellemeleri sürekli kontrol etmeniz gerekir. Google Play güncellemeleri kontrol etmeniz gereken güncellemelere bir örnektir. Bazen tek başına bir güncelleme beklemediğiniz kadar fark yaratabilir.

Özel bir ROM yükleyin

Android telefon hızlandırma yöntemleri arasından ikinci seçeneğimiz Rom yüklemek. Google veya operatörünüz güncellemelerle hızlanmıyor ise özel bir ROM yüklemek çözüm olabilir.

Rom yüklerken telefonunuza root yapmanız gerekir. Root da beraberinde bazı riskleri getirir. Bu riskler arasında garantinizin geçersiz olması ve bazı uygulamaların çalışmaması vardır. Fakat kendinize güveniyorsanız Rom yüklemenin telefonunuzu oldukça hızlandırdığını fark edeceksinizdir.

Ana Ekranınızı Temizleyin

Arada bir telefon ana ekranınızı temizlemek önemlidir. Size haberleri, hava durumunu ve sosyal yayınları gösteren farklı widget’ların yer aldığı bir ana sayfaya sahipseniz bu ekranlar arası geçiş yaparken hızınızda kısmi de olsa yavaşlatma yaratır.

Animasyonları Azaltın

Android telefon hızlandırma yöntemleri seçeneklerimizden sonuncusu olan animasyonları azaltmak telefonunuzu düşündüğünüz kadar hızlandırmasa da ekranlar ve uygulamalar arasında geçiş için harcanan süreyi kısaltır ve size daha hızlı bir deneyim yaşadığınızı düşündürtür. Animasyonları azaltmak için Ayarlar > Geliştirici Seçenekler > Derleme Numarası  yazan yere gidin ve Derleme Numarası seçeneğine 7 kez tıklayın. Ardından Geliştirici Seçenekler menüsüne gidin ve Geçiş animasyonu ölçeğinin nerede olduğunu bulun. Ölçeği, ”kapalı” olarak ayarların. İşlem tamam!

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın