Bollywood Nedir? Bollywood Filmleri Hakkında 11 Bilgi

 Bollywood Nedir? Bollywood Filmleri Hakkında 11 Bilgi
Okunuyor Bollywood Nedir? Bollywood Filmleri Hakkında 11 Bilgi

Bollywood filmleri izlemeye alışkın olmayanlar bu tür filmler önyargı ile yaklaşabilir. Tüm bunlara rağmen Bollywood sektöründe sanılanın aksine çok ünlü ve kaliteli yapımlar yer alıyor. Makalenin sonunda Bollywood filmleri hakkında kapsamlı bilgilere sahip olabilir ve önyargıları bir yana bırakarak kaliteli yapımlardan haberdar olabilirsiniz.

Bollywood Nedir?

Bollywood Hindistan toprakları içinde yer alan 3 film sektörünün tüm dünyada en çok tanınanı. Türkler arasında son 7-8 yıldır hayranları daha da artmış gibi görünse de aslında Yeşilçam zamanlarından beri çok sıkı takipçileri var. İlk sesli Hint filmi ise 1931 yılında çekilen Alam Ara (dünya Güzeli) filmidir. Hint sineması yıllık film üretiminde dünyada birincidir. Bollywood filmleri dünyada ve ülkemizde en çok Raj Kapoor ile tanınmıştır. Şimdi bile sektörde çocukları ve torunları filmler çekmeye devam ediyorlar.

bolywood nedir
Bolywood nedir

İçinde kendi kültürlerinden birçok unsur barındırıyorlar. Aile yapılarından, günlük hayatlarından, tarihlerinden, dostluklarından, folklorlarına ait ne varsa küçük de olsa mutlaka yer veriyorlar. Her ülkenin kendi içinde birinci sırada yer alan bir sektörü vardır. Hindistan için de Bollywood filmleri ilk sırada gelir. En ücra, en az nüfusa sahip köylerin bile mutlaka film günleri olur. Filmlerin diliyle sadece kültürlerini anlatmazlar. Halk üzerinde çok etkili olduğu için değişmesi gerektiğine inandıkları tüm düzenler için yine film dilini kullanırlar.

Bollywood Filmleri Hakkında 11 Bilgi

Bollywood filmleri Asya topraklarına ait toplumdan çıkmıştır

bolywood filmleri hakkında bilgiler
Bolywood filmleri hakkında bilgiler

Bollywood filmleri Asya topraklarına ait bir toplumdan çıkan eserlerdir. Doğrusuyla yanlışıyla biz de Asya topraklarında yetişmiş bir millet olduğumuz için kendimize benzeyen çok fazla unsur bulabiliriz filmlerde. Aile yapıları, bayram seyran gelenekleri, büyüklere saygı küçüklere sevgi vb… Sevincimiz gibi derdimiz de benzer olsa gerek. Kadına şiddet, aile içi iletişimsizlik, sınıf çatışmaları, eğitim sorunları, doğal afet sonraları, özlem, hasret gibi konularda çekilen filmler de çok kıymetlidir. Bu konular tüm samimiyet ve sıcaklıklarıyla işlenmiştir.

Bazı filmlerde vatanseverlik aşılanmaya çalışılır

Bollywood filmleri nasıl
Bollywood filmleri nasıl

Sömürgeden çıkan bir millet olmalarından ötürü İngiliz hayranı büyüyen yeni nesillerine vatanseverlik duygusunu aşılamak için de filmler kullanılıyor. Ama bu filmler izleyicisine o vatanı sevmekten ziyade vatanseverlik duygusunu sevdiriyor. Yani sizde Hindistan’ı sevin değil de siz de kendi özünüzü sevin, içinde yetiştiğiniz toprağı sevin diyor. Swades ve Dil Bole Hadippa filmlerini izleyebilirsiniz.

Trajik son olabilir ama umutsuzluğa yer yok

bolywood hakkında 11 bilgi
Bolywood filmleri hakkında 11 bilgi

Bollywood filmleri ne kadar trajik bir son ile biterse bitsin asla umutsuz bitmez. Sizi karamsarlığa sürükleyen bir film bulamazsınız kolay kolay. Varsa kenarda kıyıda unutulup gitmiştir. Başrol ölse, tüm dengeler altüst olsa, her şey çok kötü bitse bile yüzünüzde geleceğe dair gülümse bırakmadan bitmez filmler. Buna en çok izlenen filmlerden Ghajini ve Ek Villain filmini örnek gösterebiliriz.

Filmlerde renk cümbüşü ile karşılaşırsınız

Bollywood filmleri rengarenktir
Bollywood filmleri rengarenktir

Bollywood filmleri rengârenktir, cıvıl cıvıldır. Danslar, müzikler, yemekler, çarşılar, bayramlar, festivaller ve daha niceleriyle doludur. Mekânlar bol ışıklı, kıyafetler bol yaldızlıdır. Sadece el kol ayak hareketleri ile değil, mimikleriyle bile dans ederler. Çok filmde oturdukları yerden kaş göz ile dans edenleri görebilirsiniz.

Duygular apaçık ortadadır

Duygular apaçık ortadadır
Duygular apaçık ortadadır

Bu filmlerde duygularını gizleyen birilerini kolay kolay göremezsiniz. Eğer gizleyen birisi varsa filmin sonuna doğru içine attığı her şeyi boşaltacak demektir. Bolca ağlamaktan, bolca gülmekten çekinmezler. Aklınıza gelebilecek her duygunun sonuna kadar yaşandığı samimi, sıcacık filmlerdir. Hatta duygularını yaşayamayan soğuk oyuncular sektörde çok kalamazlar.

Ana fikir doğrudan yansıtılır

Bollywood filmleri anafikir
Bollywood filmleri ana fikir

Bollywood filmleri içinde verilmek istenen ana fikir dolaylı olarak değil, doğrudan izleyiciye aktarılır. Genelde tek bir ana fikir de olmaz. Onun çemberinde ilerleyen yan fikirler de dile getirilir. Yani almak isteyen herkes kendine bir pay çıkarabilir filmlerden.

Filmlerde mutlu olabilmek için aile onayı da gerekli

bollywood filmleri

Hint sinema sektörü için en büyük dönüm noktalarından birisi 90’lı yıllarda çekilen Dilwale Dulhania La Jayenge filmdir. O zamana kadar dünyadaki aşk filmleri iki kişinin birbirini sevip kaçması hikâyesi üzerinden ilerliyormuş. O filmden sonra âşıkların amacı birlikte mutlu yaşamanın yanında, aile rızasını alarak yaşamanın da önemi olmuş. Filmler içinde aile onayı almanın ne kadar önemli olduğuna ve ailenin rızası olmazsa evlatların bir türlü huzuru bulamayacağına değinilir.

Önemli olan iç güzelliktir

Bolywood filmlerinde iç güzellik önemlidir
Bolywood filmlerinde iç güzellik önemlidir

Bollywood filmleri için önemli olan yüz güzelliği ve gönül güzelliğidir. Tüm vücudu ile modern vücut fiziğini öne çıkaran kadınları pek göremezsiniz. Hatta aksine balık etli başrol oyuncuları daha fazladır. Hint sineması kadınları güzelim diye sevmez, güzelliklerine değil gözlerine âşık olan erkekler vardır. Bu yüzden göz makyajı ve sürme oldukça meşhurdur. Aynı şekilde erkekler için de yakışıklı olmaları çok belirleyici değildir. Önemli olan her zaman karakterli olmak ve sevdiğine sahip çıkacak güçlü bir yürek taşımaktır.

Sevgi ön plandadır

Sevgi daima ön plandadır
Sevgi daima ön plandadır

Bu filmlerde gerçekten yüreğinin en derininden seven herkes doğaüstü güçlere sahip olur. Anne, baba, sevgili, çocuk, amca, teyze, dost… Kim olduğu hangi sıfatı taşıdığı fark etmeksizin en samimi seven her kimse sevdiği kişinin mutlu olması ve iyi olması için her şeyi yapabilir. Sevdiği kişinin başına bir iş gelirse herkesten önce o hisseder, yanına gelecekse dakikalar öncesinden geleceğini bilir.  Kabhie Khushi Kabhie Gham filmi en iyi örnektir.

Asla pes etmemek filmlere yansıtılır

Asla pes etmemek
Asla pes etmemek filmlere yansıtılır

Bollywood filmleri sonunda her zaman başarı yoktur. Yani genel anlamda birinci olmak, kupa almak vs gibi başarılar her zaman olmaz. Daha çok gerçek başarının pes etmemeyi öğrenmek olduğu mesajı işlenir. Asıl mutluluk vazgeçmeden denemeyi öğrenmektir diye daha hayata bağlayıcı filmlerdir. Chhichhore filmini izleyebilirsiniz.

Sporda cinsiyet ayrılığı yapılmaz

Bollywood filmleri ve içerikleri

Filmlerde işlenen en önemli konulardan birisi de “Sporun cinsiyeti yoktur” konusudur. Erkek sporu gibi görünen kriket, güreş, boks gibi sporların aslında isteyen her kadının başarabileceğini gösteren filmler çekerler. Dangal ve Mary Kom filmleri bunun için iyi bir örnek.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın