IMDB Puanına Göre En İyi 25 Film

 IMDB Puanına Göre En İyi 25 Film
Okunuyor IMDB Puanına Göre En İyi 25 Film

İnsanların keyifli vakitler geçirmek için başvurduğu yöntemlerden biri de film izlemektir. İnsanlar izleyecekleri filmleri seçerken genellikle IMDB puanına göre tercih yaparlar. Film puanları insanları yansıtabilir. Ancak bu konuda en güveneceğiniz puan türü IMDB’dir. Bu nedenle sizler için IMDB Puanına Göre En İyi 25 Film listesini oluşturduk. Listemiz yirmi beşinci sıradan birinci sıraya doğru ilerlemektedir. İşte karşınızda IMDB Puanına Göre En İyi 25 Film!

IMDB Puanına Göre En İyi Filmler

25 – Das Leben der Anderen (Başkalarının Hayatı)

Başkalarının Hayatı, 23 Mart 2006 tarihinde vizyona giren, dram, gerilim ve gizem türlerine ait bir filmdir. Başrollerini Ulrich Mühe, Martina Gedeck ve Sebastian Koch’un paylaştığı filmin yönetmen koltuğunda lorian Henckel von Donnersmarck yer almaktadır. Filmin IMDB puanı 8,4 olarak belirlenmiştir.

Film, iktidarın ülkesinde yönetimini devam ettirebilmesi için bir istihbarat ağı kurması ve bu istihbar servisinde görev yapan Yüzbaşı Gerd Wiesler’ın görevi süresince karşılaştığı oyunlardan anlatıyor.

24 – Django Unchained (Zincirsiz)

Ünlü yönetmen Quentin Tarantino’nun yönetmenliğini yaptığı Zincirsiz filmi 25 Aralık 2012 yılında vizyona giren, dram ve western türünde bir filmdir. Filmin başrollerinde Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio aktrisleri yer almaktadır. Bu filmin IMDB puanı 8,4 olarak belirmiştir.

Django adında bir kölenin eski sahibini Dr. King Schultz adında bir Alman ödül avcısına teslim etmeye çalıştığını izleyeceksiniz. Kendi özgürlüğü için mücadele eden Django bu süreçte ödül avcısıyla birlikte ödülleri toplayarak Brittle kardeşlere ulaşmaya çalışıyorlar.

23 – Hamilton

Hamilton, 3 Temmuz 2020 yılında biyografi, dram ve tarih türünde vizyona giren bir filmdir. Thomas Kail’in yönettiği filmin başrollerinde Lin-Manuel Miranda, Phillipa Soo, Leslie Odom Jr. Oyuncuları yer almaktadır. IMDB’nin bu film için belirlediği puan 8,4’tür.

Film, Amerika Birleşik Devletleri’nin kurucusu olarak bilinen Alex Hamilton’ın hayat hikayesini konu olarak anlatıyor. Hamilton, babası tarafından küçük yaşta terk edilen ve 11 yaşına geldiğinde de annesini kaybeden, tam anlamıyla hayata beş parasız başlayan bir çocuktur. İlerleyen yaşlarında para kazanmaya başlayan ve çeşitli para kazanma yollarını öğrenen Hamilton, zamanlar ABD başkanı George Washinton’ın yaveri oluyor.

22 – Memento ( Akıl Defteri)

Akıl Defteri, 11 Ekim 2000 tarihinde Gizem ve Gerilim türünde vizyona giren ve ünlü yönetmen Christopher Nolan’ın yönettiği bir filmdir. Başrollerini Guy Pearce, Carrie-Anne Moss, Joe Pantoliano oyuncularının paylaştığı filmin IMDB puanı 8,4 olarak belirleniştir.

Memento Mori kısa filminin hikayesinden uyarlanarak yeniden çekilen ve vizyona giren filmin konusu, sadece yakın zamanda yaşanan olayları hatırlayan ve geçmişte yaşadıklarını tamamen unutan bir adamın hikayesini anlatıyor. Geçmişi hatırlamadığı için fotoğraflar ve çeşitli notlarla karısının katillerini arayan bir insanın hayat hikayesine şahit olacaksınız.

21 – Prestij

Christopher Nolan’ın ünlü filmlerinden biri olan Prestij filmi 19 Ekim 2006 yılında dram, gizem ve bilim kurgu türünde vizyona giren bir filmdir. Başrollerinde Christian Bale, Hugh Jackman, Scarlett Johansson gibi ünlü oyuncular yer almaktadır. Filmin IMDB puanı 8,5 olarak belirlenmiştir.

Prestij filmi 19. yy sonlarında geçen iki sihirbazın birbirleriyle geçirdikleri mücadeleyi konu olan bir filmdir.

20 – Whiplash

Whiplash, 15 Ekim 2014 yılında piyasaya sürülen ve IMDB puanı 8,5 olan bir filmdir. Dram ve müzikal türünde vizyona giren filmin başrollerinde Miles Teller, J.K. Simmons, Melissa Benoist yer almaktadır. Film konu olarak bir müzisyenin uzun ve zorlu yolcuğunu anlatmaktadır.

19 – Intouchables (Can Dostum)

Can Dostum, 2 Kasım 2011 yılında biyografi, komedi ve dram türünde vizyona sürülen filmin IMDB puanı 8,5 olarak belirlenmiştir. Film zengin bir adaman kaza sonuncunda felç kalması ve hapisten çıkan genç bir adamın zengin adama bakıcılık yapmasını anlatmaktadır. Duygusal ve komik sahneleri bu filmde bir arada izleyebilirsiniz.

18 – The Departed ( Köstebek)

Köstebek, Martin Scorsese tarafından yönetilen ve 4 Ekim 2006 tarihine suç, dram ve gerilim türlerinde vizyona giren bir filmdir. IMDB puanı 8,5 olan filmin başrollerindeki oyuncalar Leonardo DiCaprio , Matt Damon , Jack Nicholson’dır.

Köstebek, Massachusetts eyaletinde polislerin Güney Boston’un en büyük organize suç örgütlerinden biri çökertmek için gerçekleştirdiği mücadeleyi konu edinen filmdir.

17 – Gladiator (Gladyatör)

Gladyatör aksiyon, macera ve dram türünde 4 Mayıs 2000 yılında vizyona giren filmin yönetmen koltuğunda Ridley Scott oturmaktadır. Russell Crowe, Joaquin Phoenix, Connie Nielsen gibi ünlü oyuncuların yer aldığı filmin IMDB puanı 8,5 olarak belirlenmiştir.

Krallığın varisi olan Commodus, General Maximus’un eşi ve çocuklarını öldürüp onu gladyatör olarak arenada savaşmaya zorlamasını anlatan bir filmdir.

16 – Geçmişin Gölgesinde

Geçmişin Gölgesinde filmi 1 Temmuz 1998 yılında drama türünde vizyona sürülen ve yönetmen koltuğunda Tony Kaye oturduğu bir filmdir. IMDB puanı 8,5 olan film Derek’in hayat hikayesini anlatıyor. Derek, babası siyahi bir uyuşturucu satıcısı tarafından öldürülen ve daha sonra bir çeteye katılarak giderek mevkisini yükselten bir karakterdir. Babasının intikamı için çeşitli mücadeleler vermektedir.

15 – Piyanist

Piyanist, 25 Eylül 2002 yılında biyografi, dram ve müzikal türlerinde piyasaya sürülen ve Roman Polanski tarafından yönetilen bir filmdir. 8,5 IMDB puanına sahip olan filmin başrolünde Ronald Harwood, Wladyslaw Szpilman yer almaktadır. Polonya’nın nazi işgali altındaki esir kamplarından birine götürülmekten bir şekilde kaçan bir piyanistin Varşova’nın çeşitli yerlerinde verdiği hayat mücadelesini anlatan bir filmdir.

14 – Parazit

Parazit, ünlü yönetmen Bong Joon Ho tarafından yönetilen ve 30 Mayıs 2019 yılında vizyona giren bir filmdir. Dram, komedi ve gerilim türleri içerisinde yer alan filmin IMDB puanı 8,5 olarak belirlenmiştir. Güney Kore’nin karma komedi filmlerinden bir tanesidir. Film konu olarak, zengin bir ailenin evinde hizmetçilik yapan bir ailenin, kapitalizm ve zengin ailelerin ilişkilerini ele alıyor. Oscar ödüllü filmi izlemenizi öneririz.

13 – Yıldızlararası

Yıldızlararası, 5 Kasım 2014 tarihinde macera, dram ve bilim kurgu türünde vizyona giren Christopher Nolan filmlerinden bir tanesidir. IMDB puanı 8,5 olan filmin başrollerinde Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain yer almaktadır.

Kuraklık ve iklim değişikliğinin iyice kendini hissettirmeye başladığı yakın bir gelecekte geçen film, insan ırkının yok olma derecesine geldiğini anlatıyor. İnsanlar yaşamdan ümidi kestiklerinde bir delikten geçerek yeni gezegenlere ulaşmasını anlatmaktadır.

12 – Ruhların Kaçışı

Ruhların Kaçışı, 20 Temmuz 2001 tarihinde macera türünde bir animasyondur. IMDB puanı 8,5 olan animasyonun yönetmeni Hayao Miyazaki’dir.

Babasının işlerinden dolayı 10 yaşında yeni bir şehre taşınması ile ilginçlikler dolu bir hikayenin içinde kendini bulmasını konu olarak işleyen bir animasyondur. Anime sevenlerin gözdesi durumunda olan bu animasyonu anime seviyorsanız sizlerde izleyebilirsiniz.

11 – Yeşil Yol

Yeşil yol, yönetmen koltuğunda Frank Darabont’un oturduğu ve bir efsane haline gelmiş filmdir. 10 Aralık 1999 yılında suç, dram ve fantastik türünde vizyona girmiştir. Başrollerinde Tom Hanks, Michael Clarke Duncan, David Morse gibi ünlü oyuncular yer almaktadır. Filmin IMDB puanı 8,5 olarak belirlenmiştir.

10 – Er Ryan’ı Kurtarmak

Er Ryan’ı kurtarmak, 24 Temmuz 1998 yılında dram ve savaş türünde vizyona giren ve IMDB puanı 8,6 olan bir filmdir. Steven Spielberg’in yönetmen koltuğunda oturduğu filmin başrollerinde Tom Hanks, Matt Damon, Tom Sizemore gibi oyuncular yer almaktadır.

İkinci Dünya Savaşı sırasında üç oğlunu da kaybeden bir annenin James Ryan adındaki son oğlunu kurtarmaya çalışan asker grubunun hikayesini anlatan bir filmdir.

9 – Tanrı Kent

Tanrı Kent, 18 Mayıs 2002 yılında suç ve dram türünde vizyona giren filmin IMDB puanı 8,6 olarak belirlenmiştir. Alexandre Rodrigues, Leandro Firmino, Matheus Nachtergaele gibi oyuncuların yer aldığı film, 1960 yılında inşa edilen ve 80’lerde Rio şehrinin en tehlikeli mahallerinden birisi haline gelen Tanrı Kent’teki iki çocuğun mücadelesini anlatan bir filmdir.

8 – Hayat Güzeldir

Hayat Güzeldir, 20 Aralık 1997 yılında komedi, dram ve romantizm türünde vizyona giren ve Roberto Benigni’nin yönetmen koltuğunda oturduğu bir filmdir. IMDB puanı 8,6 olan filmin başrollerinde Roberto Benigni, Nicoletta Braschi, Giorgio Cantarini yer almaktadır.

İtalya’nın 1930’lu yıllarındaki halinde üzüntü ve tasadan uzak olan Yahudi bir kitapçının tanıştığı bir kadınla evlenerek çocukları olmasını anlatan bir filmdir. Almanların İtalya’yı istila etmesinden sonra Yahudilere işkenceler yapmakta ve toplama kamplarına toplamaktadırlar. Babanın ailesini bu durumlardan uzak tutmaya çalıştığını konu edinen bir filmdir.

7 – Matrix

Matrix, 31 Mart 1999 yılında aksiyon ve bilgim kurgu türünde vizyona giren ve dönemin filmlerine göre oldukça üstün sahnelere ve özellikleriyle ön plana çıkan bir filmdir. Lana Wachowski ve Lilly Wachowski’nin yönetmenliğini üstlendiği filmin oyuncuları arasında Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss yer almaktadır. Matrix filminin IMDB puanı 8,6 olarak belirlenmiştir.

6 – Yüzüklerin Efendisi: İki Kule

Yüzüklerin efendisi serisinin ikinci filmi olan İki Kule, 18 Aralık 2002 yılında vizyona giren aksiyon, macera ve dram türünde bir filmdir. Yönetmen koltuğunda Peter Jackson’un oturduğu filmin IMDB puanı 8,7 olarak belirlenmiştir. Filmde birçok oyuncu yer almaktadır. Filmin başrollerinde Elijah Wood, Ian McKellen, Viggo Mortensen, Orlando Bloom gibi önemli oyuncular rol almıştır.

5 – Inception

Inception, Cristopher Nolan’ın gözde filmleri arasında yer alan ve 16 Temmuz 2010 yılında vizyona giren bir filmdir. Aksiyon, Macera ve bilim kurgu türleri içerisinde yer alan filmin başrollerinde Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Elliot Page yer almaktadır. IMDB puanı 8,7 olarak belirlenmiştir.

Film konu olarak bilinçaltında yolculuk yapabilen bir hırsızın vermiş olduğu mücadeleyi işliyor. Film, bir insanın zihnine giriyor, oradan da başka bir insanın zihnine girerek bu şekilde ilerlemektedir. Anlatım olarak zor olsa da vizyona girdiği günlerde adından sıkça söz ettiren başaralı bir filmdir.

4 – Fight Club (Dövüş Kulübü)

David Fincher’ın yönetmen koltuğunda oturduğu Fight Club filmi 15 Ekim 1999 yılında dram türünde vizyona girmiştir. Brad Pitt ve Edward Norton gibi ünlü oyuncuların yer aldığı filimin IMDB puanı 8,8 olarak belirlenmiştir.

Kült filmler arasına adını yazdıran Fight Club, kafası karışık olan bir adamın iki karşıt kişiliği canlandırdığı bir filmdir. Brad Pitt’in başarılı oyunculuğu sayesinde oldukça sükse yapmış ve hayla izlenmesi gereken filmlerden bir tanesi halindedir.

3 – Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği

Yüzüklerin Efendisi serisinin ilk filmin olan Yüzük Kardeşliği 19 Aralık 2001 yılında vizyona girmiştir. IMDB puanı 8,8 olan film Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin gözde filmleri arasında yer almaktadır. Üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen insanlar tarafından hayla heyecanla ve merakla izlenmektedir.

2 – Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü, serinin üçüncü ve final filmi olan Peter Jackson’ın yönettiği ve 17 Aralık 2003 tarihinde vizyona giren bir filmdir. IMDB 8,9 olarak film, fantastik edebiyatın en gözdeleri arasında yer almaktadır. 14 Oscar adaylığı olan film, bu adaylıkların 11’ini kazanmıştır.

1 – Kara Şövalye

Kara Şövalye, 16 Temmuz 2008 yılında aksiyon, suç, drama türünde vizyona giren ve ünlü yönetmen Christopher Nolan’ın gözde filmlerinden bir tanesidir. IMDB puanı 9.0 olarak belirlen filmin başrollerinde Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart yer almaktadır.

Kara Şövalye’nin listesinin zirvesinde olmasının ve 9.0 IMDB puanına sahi olmasının en önemli nedenlerinden bir tanesi Heath Ledger’in canlandırdığı Joker karakteri ve performansıdır. Ledger, Joker karakteriyle en iyi erkek oyuncu Oscar ödülünü kazanarak, tüm dünyaya filmlerdeki kötü karakterlerin de sevilebileceğini öğretmiştir.

IMDB puanına göre en iyi 25 film listemizi sevdiyseniz diğer dizi ve film listelerimize de göz atabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın