Hayranlıkla İzleyeceğiniz En İyi Bilim Kurgu Filmleri

 Hayranlıkla İzleyeceğiniz En İyi Bilim Kurgu Filmleri
Okunuyor Hayranlıkla İzleyeceğiniz En İyi Bilim Kurgu Filmleri

İzlerken insanı farklı geleceklere, farklı dünyalara götüren bilim kurgu filmleri ileride olabileceklerin birer fragmanı gibidir. Bilim kurgu filmleri evrende aradığımız uzaylıların sonunda dünyayı bulmasından yapay zekanın gelebileceği son noktaya, zaman yolculuğundan insanın sınırlarına hatta uzay maceralarımızda olabilecek aksiliklere kadar birçok konuda seyircilerin zihnini zorlar. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde pek çok farklı türde bilim kurgu filmine yer verdik. İnsanı sonuyla şaşırtan, ufkunu açan, uzayda keşfe çıkarak pek çok kategoride film IMDb puanlarına göre sıralanmıştır. En iyi bilim kurgu filmleri arasında favorinizi yorumlar kısmında belirmeyi unutmayın 🙂

Ayrıca hangi diziye başlasam diye düşünenler için en iyi yabancı diziler listemize de göz atabilirsiniz.

Tükeniş (Extinction) IMDb: 5,8

Extinction | En iyi bilim kurgu filmleri
Extinction

En sonunda olanların izleyenler üzerinde büyük bir şok etkisi bırakan filmde Peter gördüğü kabuslar yüzünden bir türlü rahat bulamaz. Karısının ısrarlarıyla tedavi olmaya karar verdiği sırada bir şeylerin yanlış gittiğinden şüphelenir. Sonunda kabusları gerçek olduğundaysa üzerinde bulundukları dünya ve kendileri hakkında şok edici gerçekle yüz yüze kalırlar. 2018 yılında yayınlanan filmin yönetmen koltuğuna Ben Young oturuyor.

Evrim (Transendence) IMDb: 6,3

Evrim | En iyi bilim kurgu filmleri
Evrim | En iyi bilim kurgu filmleri

Ünlü bir bilim insanı olan Will Caster teknoloji karşıtı bir grubun saldırısına uğrar ve vücuduna giren radyasyon yüzünden birkaç gün içinde öleceği söylenir. Onu çok seven karısı, onsuz bir hayat düşünemediği için bütün beynini bilgisayara yüklemeye karar verir ve bunda başarılı da olur. Will’in bedeni toprağın altına girerken zihni bilgisayarda yaşamaya devam eder. Bilim insanının zeki zihni bedenin sınırlayıcılığından kurtulduğunda insanın aklına bile gelmeyecek icatlar yapmaya başlar fakat sosyolojik ya da psikolojik verileri dikkate almadığı için kısa sürede insanların öfkesini üzerine çeker. Johnny Depp ve Rebecca Hall’ın rol aldığı filmin yönetmeni Wally Pfister’dır. Bu film en iyi bilim kurgu filmleri arasında benim favorimdir.

Salgın (The Crazies) IMDb: 6,5

En iyi bilim kurgu filmleri
Crazies

Küçük bir kasabada yaşayan David ve eşi Judy kasabada garip olayların yaşandığını fark eder. İnsanlar çıldırmış gibi davranmaktadır. Bir süre sonra akarsu üzerine düşen bir uçağın ardından sulara bulaşan bir virüsün insanları çıldırttığı fark edilir ve karantinaya alınan kasabadan kaçmaya çalışırlar. 2010 yılında gösterime giren filmin yönetmeni Breck Eisner’dır.

Selfless (Self/Less) IMDb: 6,5

Bilim kurgu film önerileri 2020
Selfless

Damian kanserden ölmek üzere olan çok zengin bir adamdır. Bir şirket ona öldüğünde zihnini aktarabileceği bir beden vaat eder. Bunu kabul eden Damian öldükten sonra içine girdiği bu genç bedenin güzelliklerini yaşarken bir süre sonra bazı hayaller görmeye başlar ve bu hayallerin peşinden gittiğinde içinde bulunduğu durumun korkunçluğunu fark eder. Ryan Reynolds’un baş rolünde olduğu film Tarsem Singh tarafından yönetilmiştir.

Kafes (Bird Box) IMDb: 6,6

En iyi bilim kurgu filmleri
Bird Box | En iyi bilim kurgu filmleri

Josh Malerman’ın kitabından uyarlanan film insanların intihar etmesine neden olan bazı ‘şeyler’i konu eden kıyamet sonrası filmlerden biridir. Malorie ve iki çocuğun hayatta kalmak için hem o şeylere hem de diğer insanlara karşı verdiği savaşı anlatmaktadır. Susanne Bier tarafından yönetilen film 2018 yılında gösterime girmiştir.

Ben Anne (I Am Mother) IMDb: 6,8

I am Mother | En iyi bilim kurgu filmleri
I am Mother

İnsan ırkının yok oluşunun ardından yapay zekaya sahip bir robot, bir kız çocuğunu yetiştirmeye başlar. Dışarıdaki havanın zehirli olduğunu söyleyerek kızı içeride tutmayı başaran bu robot onu zaman zaman sınavlara sokmakta ve gelişimini dikkatle incelemektedir ancak yaralı bir halde kaldıkları tesisin kapısına dayanan başka bir kadın düzenlerinin bozulmasına neden olacaktır. 2019 tarihli filmin yönetmen koltuğunda Grant Sputore bulunuyor.

Yok Oluş (Annihilation) IMDb: 6,9

Annihilation
Annihilation

Başrolünde Natalie Portman’ın oynadığı filmde anormal faaliyetler yüzünden gizlenen Area X’te ne olduğunu çözmek için bölgeye gönderilen ekiplerden haber alınamamaktadır. Lena’nın gizli bir göreve giden kocası sanki kendisi değilmiş gibi geri döndüğünde sonraki keşif ekibine gönüllü olur ve Area X’in içine girecek olan ekibin içinde kendine bir yer bulur.

200 Yıl Sonra (Sleeper) IMDb: 7,2

Sleeper
Sleeper

Woody Allen’ın hem yönettiği hem senaryosunu yazdığı hem de oynadığı bu filmde 1973 yılında bedeni dondurulmuş Monroe bir grup bilim adamı tarafından 200 yıl sonra uyandırılır. Bir atom bombası sonucunda yok olmuş Amerika Birleşik Devletleri’nin yerinde başka bir ülke vardır ve bu ülke bir diktatör tarafından yönetilmektedir. Devlet tarafından bilinmeyen Monroe isyancılarla beraber çalışmaya başlar.

Suyun Sesi (The Shape of Water) IMDb: 7,3

Shape Of Water
Shape of Water

1960’lı yıllarda yani Soğuk Savaş döneminde Amerika’da geçen filmin ana karakteri Elisa gizli bir devlet laboratuvarında temizlikçi olarak çalışmaktadır. Ancak devlet yetkilileri tarafından gizli tutulan bir yaratığı görmesiyle hayatı değişir. Devletin üzerinde korkunç deneyler yaptığı bu yaratıkla aralarında özel bir ilişki gelişmeye başladığında Elisa’nın ciddi bir karar alması gerekecektir. Guillermo del Toro tarafından yönetilen bu film izleyiciye neyin değerli olduğu ve neleri korumamız gerektiğini sorgulatıyor.

Kök (I Origins) IMDb: 7,4

I Origins
I Origins

Ian moleküler biyologdur ve gözler üzerine çalışmaktadır. Gözlerin nasıl oluştuğunu açıklayabildiğinde evrimi kanıtlayabileceğini düşünür. Bu amaçla yaptığı icatlar bir süre sonra başka bir gerçeği açığa çıkaracaktır. Bilim ve ruhsal olayların sık sık karşı karşıya geldiği filmin yönetmeni Mike Cahill’dir.

Sessiz Bir Yer (A Quiet Place) IMDb: 7,5

A Quiet Place
A Quiet Place

Post-apokaliptik bir atmosfere sahip filmde beş kişilik bir aile evlerinde sessizlik içinde yaşar ve birbirleriyle işaret dili kullanarak anlaşırlar fakat bunun sebebi duyma yeteneklerini kaybetmiş olmaları değildir. Dünyayı istila etmiş ve çok iyi duyan yaratıklardan kendilerini korumaya çalışmaktadırlar ancak bir gün bir kaza sonucu çıkardıkları ses bu yaratıkların dikkatini üzerlerine çeker. 2018 yılında gösterime girmiş film John Krasinski tarafından yönetilmiştir.

Yükseltme (Upgrade) IMDb: 7,5

Upgrade
Upgrade

Grey Trace ve çok sevdiği karısı korkunç bir saldırıya uğrar. Grey’in belden aşağısı felç olurken karısı hayatını kaybeder. Hayatı alt üst olan Grey’e milyarder bir mucitten bir teklif gelir. Onun yerine omurgasını kontrol edecek bir yapay zeka sayesinde yürümeye devam edebilecektir. Grey bu teklifi kabul ederken karısını öldüren suçluları bulma amacındadır fakat korkunç bir deneyin içine çekildiğinden habersizdir.

Yerçekimi (Gravity) IMDb: 7,7

Gravity
Gravity

Baş rolünde Sandra Bullock’un bulunduğu filmde patlatılan bir uydu yüzünden uzayda bir görevde olan mekik parçalanır ve o sırada uzay yürüyüşü yapan iki astronot uzayda savrulmaya başlar. Hiçbir imkana sahip olmadan uzayda hayatta kalmaya çalışan ve sınır oksijenleriyle dünyaya dönmenin bir yolunu bulmaya çalışırlar. Film Alfonso Cuaron tarafından yönetilmiştir.

Ex Machina IMDb: 7,7

Ex Machina
Ex Machina

Ünlü bir şirkette genç bir programcı olan Caleb, şirketin sahibi olan Nathan’ın medeniyetten uzak dağ evinde 1 hafta geçirebileceği bir ödül kazanır. Fakat bu bir ödül değil aslında bir deneydir. Her şeyden habersiz olan Caleb, Nathan’ın evinde dünyanın ilk yapay zekası olduğu söylenen robot Ava’yla karşılaşır ve onunla bir yakınlık kurar. Sonrasında olanlar ise ne Caleb’in ne de Nathan’ın planladığı gibidir. 2014 tarihli filmin senaryosunu ve yönetmenliğini Alex Garland üstlenmiştir.

Ay (Moon) IMDb: 7,9

Ex Machina
Ex Machina

Astronot Sam Bell, bir şirket bünyesinde çalışmaktadır. Bu şirketin aydaki üssüne bekçilik etmek için bir sözleşme imzalamıştır ve neredeyse uyduda tek başına gerçekleştirdiği bu görev süresinin sonuna gelmiştir fakat yaşanan bir kaza hayatına dair bildiği bütün gerçeklerin gözü önünde parçalanmasına neden olur. 2009 tarihli filmin yönetmenliğini Duncan Jones yapmıştır.

12 Maymun (12 Monkeys) IMDb: 8,0

12 Maymun
12 Maymun

Bruce Willis, Brad Pitt gibi isimlerin rol aldığı 12 Maymun’da insanlığın büyük çoğunluğunu yok eden bir virüsün ardından sağ kalanlar yer altında yaşamaya mahkum kalmıştır. İnsanlar virüsü yok etmek için geçmişe geri dönmenin bir yolunu bulurlar ve bir mahkum olan James bu iş için gönüllü olur. Güneş ışığı görmenin ve solunabilir bir havanın hayaliyle gittiği geçmişte kendisini bir akıl hastanesinde bulur. Yapmak istediklerini anlattığında ise insanlar onun gerçekten deli olduğu hakkında hem fikir olurlar.

Aşk (Her) IMDb: 8,0

Aşk (Her) Bili kurgu filmi
Aşk (Her)

Yakın gelecekte Theodore yaşamını başkaları adına el yazısı mektuplar yazmakla kazanmaktadır ve bu işte başka kimsede olmayan bir hünere sahiptir. Duygusallığa. Ancak kendi hayatında karısından boşandıktan sonra çok yalnız hissetmektedir. Bir gün gördüğü bir teknoloji reklamıyla hayatı değişmeye başlar. Sanal bir sesten ibaret olan Samantha ile tanışır ve bu test sürümü olan yapay zekayla sürekli olarak konuşmaya başlar. Sonra olanlarsa insan ve sayılardan oluşan yapay zekalar arasındaki ilişkinin gelebileceği boyutları sorgulatır niteliktedir. 2013 tarihli, Spike Jonze tarafından yönetilen filmde Joaquin Phoenix ve Amy Adams gibi isimler rol almakta.

Marslı (The Martian) IMDb: 8,0

Marslı | En iyi bilim kurgu filmleri
Marslı

Andy Weir’in aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Mars’ta bir görevde olan ekip olağandışı bir fırtınanın ardından görevi iptal edip gezegeni terk ederler ancak giderlerken öldü sandıkları bir astronotu, Mark Watney’i geride bırakırlar. Fakat Mark ölmemiştir ve tek başına kaldığı koskoca gezegende otuz günlük görev için bırakılmış yemek ve barınak olanaklarıyla yaşamaya çalışır ve bir şekilde dünyayla iletişim kurmanın yollarını aramaya başlar. Matt Damon’un başrolünde olduğu filmi Ridley Scott yönetiyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın