Corona Virüsü mü Grip mi Daha Tehlikeli?

 Corona Virüsü mü Grip mi Daha Tehlikeli?
Okunuyor Corona Virüsü mü Grip mi Daha Tehlikeli?

Son üç aydır dünyayı kasıp kavuran Corona virüsünü hepimiz yakından tanıyoruz. Corona virüsü konusunda işin uzmanları ikiye bölündüler. Bir taraf Corona virüsünün küresel bir pandemi olduğunu, çok tehlikeli olduğunu ve hatta insanlığın sonunu getirebileceğini söylüyor. Diğer taraf ise Corona virüsünün gripten bile daha az tehlikeli olduğunu, hastalığı olmayan insanlara etki etmediğini söylüyor. Elimizdeki verileri kullanarak yorumlayalım, siz de karar verin.

Önerilen Yazı: Corona Virüsü Eşyalar Üzerinde Ne Kadar Kalıyor?

Corona Virüsü ve Grip Virüsü Oran Kıyaslaması

Corona virüsü sebebiyle son 3 ayda 3500 kişi yaşamını yitirdi. Ancak sezonluk grip olan influenza virüsü sadece bir günde 1000’den fazla kişi öldürmekte. Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre sezonluk grip nedeniyle her yıl 300.000 ile 650.000 kişi yaşamını yitiriyor. Sezonluk gribin ölüm oranı %0.1, coronavirüsün ölüm oranı ise %2 civarında. Ancak sezonluk gribin yayılım oranı kat kat daha fazla. Her yıl 350 milyon civarında insan sezonluk gribe yakalanıyor. Corona virüsünde ise semptom göstermeyen vakalar olduğunu duymuştuk. Yani bağışıklığı güçlü birisi corona virüsü vücudunda olmasına rağmen hiç semptom göstermiyor ve kendi kendine bunu atıyor. Bu tarz insanlar ise kayıtlara alınamıyor, sayıya dahil değiller. Yani aslında basit bir matematikle, corona virüsünün ölüm oranın %2’den daha düşük olduğunu görebiliriz. Kısacası, veri analizi yaparak sezonluk gribin corona virüsünden daha tehlikeli olduğunu görebiliyoruz.

Corona Virüsü Neden Panik Yaratıyor?

Yeni tip corona virüsü, dünyada ilk kez görülen bir şey. Coronavirüs ailesinin mutasyon geçirmiş yeni üyesi diyebiliriz. İlk defa görülmüş olması, tıp dünyasını kısa süre çaresiz bıraktı. Çünkü virüsle önce bir tanışma süresi var, ardından tedavi için gereken etken maddelerin belirlenmesi var. Biz tanışma sürecini atlattık. Corona virüsüne iyi gelen ilaçlar tespit edildi ve şuan bu tedaviler uygulanıyor. Bazı hastalarda plazma tedavisi uygulanıyor. Aslında yavaş yavaş bu kaos ortamı çözülüyor diyebiliriz. Ancak yine de henüz net bir tedavi bulunmuş değil. “Tedavisi yok.” Cümlesi insanlarda paniğe neden oluyor. Amansız bir hastalığa yakalanmış hissi yaratıyor. Aslında durum hiç öyle değil. Sağlam bir bünye, dışarıdan destek almadan bile bu virüsü vücudundan atabiliyor. Sadece, bu süreç ağır geçiyor. Ağır bir gribe yakalanıp yatakta geçirdiğinizi düşünebilirsiniz, bu da öyle bir durum.

Corona Virüsünden Korkmalı mıyız?

Corona virüsünün gripten daha tehlikeli bir şey olmadığını özetledik. Ancak bu, “Tedbir almaya gerek yok.” Demek değildir. Nasıl ki soğukta hasta olmamak için kalın giyiniyorsak, bunda da aynı şekilde gerekli önlemleri almak zorundayız. Sonuç olarak bu virüse yakalanıp gerekli ilaçları alarak iyileşseniz bile, virüsün ve ilaçların vücutta oluşturduğu tahribat kalıcı olacak. Kısacası; korkulacak bir durum yok, tedbir alınacak bir durum var. Siz tedbirinizi alın, sonrasını işin oluruna bırakın. Sağlıklı yaşamlar.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın