Corona Virüse Karşı 7 Bitki Çayı İle Bağışıklığınızı Güçlendirin

 Corona Virüse Karşı 7 Bitki Çayı İle Bağışıklığınızı Güçlendirin
Okunuyor Corona Virüse Karşı 7 Bitki Çayı İle Bağışıklığınızı Güçlendirin

39 derece ve üzeri ateş, halsizlik, şiddetli kuru öksürük, solunum zorluğu ve karında şişlik gibi belirtilerle ortaya çıkan Corona virüsünün neden olduğu dünya genelinde ki bir salgın döneminden geçiyoruz. 65 Yaş ve üzeri kişiler ile birlikte kronik rahatsızlığı olan ya da bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde ölümcül olabilen Corona virüse karşı gerek izolasyon gerek hijyen gerekse de bağışıklık sistemimizi güçlendirerek önlem almamız mümkün.

Corona virüsü, hasta kişilerin solunum yoluyla vücutlarında bulunan mikrobu çevreye yaymaları ile bulaşmaktadır.  Hastalığın kuluçka süresi yaklaşık 14 gün olup özellikle bebekler, kronik hastalığı olanlar ve yaşlılar üzerinde oldukça ağır etkiler yaratmaktadır.

Bizde sizlere, Coronavirüse karşı mücadelenizde yardımcı olabilecek doğal askerlerden, bitki ve bitki çaylarından bahsedeceğiz.

Önerilen Yazı: Corona Virüsü mü Grip mi Daha Tehlikeli?

Zencefil

Corona virüse karşı zencefil

Zencefil, kış aylarının vazgeçilmez bitkilerindendir ve kök halde ya da toz olarak tüketilebilir. Zencefil, özellikle gribal enfeksiyonlara karşı da oldukça etkilidir. Zencefil, başta bağışıklık sistemi güçlendirici olmak üzere, mide bulantısı, iltihap, baş dönmesi ve regl ağrıları gibi pek çok rahatsızlıkta kullanılabilir.

Toz zencefil, bal ve limonla karıştırılarak hazırlanan macun, influenze ve öksürük için oldukça etkili bir besindir. Hazırlanan bu karışımı sabah akşam birer tatlı tükettiğinizde enfeksiyonların ve virüslerin olumsuz etkilerinin azalmasında oldukça faydalı olduğunu göreceksiniz. Ancak şunu da eklemekte fayda var, bu karışımı çocuklarınıza vermek için doktorunuzdan onay almayı unutmayın. Ayrıca, zencefil kökünden, küçük parçalar keserek limon ve tarçınla birlikte demlenen çay da Corona virüse karşı oldukça etkili olacaktır.

Karanfil

Corona virüse karşı karanfil

Karanfil, Asya ve Doğru Afrika kökenli bitkilerden biridir. Hindistan ve Pakistan da çok fazla tüketildiği biliniyor. Son dönemlerde, bitkilere ve faydalarına olan merak ve bu konuda yapılan araştırmalar karanfilin sayısız faydasını ortaya çıkardı.

Aslında bizim ülkemizde de özellikle tatlılarda sıkça kullanılan bir bitki olan karanfil, alternatif tıp seçeneklerinden biri olarak da son yıllarda oldukça revaçta. Sindirim dostu, kanserle savaşan, şeker hastalarının can yoldaşı, bağışıklık sistemine büyük bir destekçidir karanfil.

Bağışıklık sistemine olan olumlu etkileri ve antibakteriyel özelliği neticesinde Corona Virüse karşı vazgeçilmez bir destek. Özellikle gribe yakalanacağınızı hissettiğiniz an, kendinize hemen bir karanfil çayı yapmanızı öneririz. İçerisine atacağınız dilim limon ve ayva kabuğu da iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Tarçın

Corona virüse karşı tarçın

Mis gibi kokusuyla tatlılarımızın, kurabiye ve keklerimizin vazgeçilmezi olan tarçın aslında başlı başına bir şifa deposudur. Ülkemizde genel olarak baharat olarak biliniyor ve tüketiliyor. Ama tarçın, defnegiller ailesinin bir üyesi ve tropikal bölgelerde yetişiyor. Yurdumuzda botanik bahçelerinde üretimi yapılmaktadır.

O da karanfil gibi mide ve sindirim dostu, kan şekerinin dengede kalmasında etkisi kanıtlanmış, iştah açıcı ve mide bulantılarında oldukça etkili bir baharat. Antibakteriyel özelliği sayesinde vücudun direncini arttırıp mikroplarla mücadele eden güçlü bir savaşçı kimliğine sahip.  Kendinizi halsiz ve kırgın hissettiğinizde hazırlayacağınız, çubuk tarçınlı ve limonlu bir çay sizi sağlığınıza daha çabuk ulaştırma konusunda rakip tanımıyor diyebiliriz. Tarçını toz olarak yeşil elmanın üzerine dökerek de tüketebilirsiniz.

Karabiber

Corona virüse karşı karabiber

Sofralarımızın vazgeçilmez baharatı karabiberi de unutmamak lazım. Evimize her an bulunan ve genelde yemeklere kullanmaya tercih ettiğimiz bu değerli baharat, tadı biraz acı olsa da influenza ve Corona virüs için oldukça etkili olmaktadır. Bal ve karabiber karışımı öksürük ve balgam atılması için önerilen bir ikili.

Zerdeçal

Corona virüsü için zerdeçal

Zerdeçal çoğunlukla Ortadoğu mutfaklarında yoğun olarak kullanılan bir baharat. Ancak uzmanlar, yararları göz önünde bulundurulduğunda, ülkemizde de kullanımının yaygınlaşmasını öneriyor. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki; başta kolon kanseri olmak üzere bütün kanser türlerine olumlu etkileri bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Zerdeçalı, yemeklerimizde kullanabileceğimiz gibi, salatalarımız üzerinde soğuk olarak da tüketilebilir. Zerdeçal, güçlü bir antioksidan ve anti-inflamaturdur. Bu sebeple soğuk algınlığı da dahil bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanımı oldukça önemli ve destekleyicidir.

Biberiye

Corona virüsü için biberiye

Akdeniz Bölgesinde yetişen bir bitkidir biberiye. Kokulu yapraklarından ve çiçeklerinden faydalanılıyor. Kansızlık, baş dönmesi, çarpıntı, astım ve bronşit tedavisi gibi pek çok hastalıkta olumlu etkileri biliniyor. Boğaz iltihabında oldukça etkili bir bitki. Sarılığa iyi geldiği, romatizmal hastalıklarda faydalı olduğu, ve özellikle adet söktürücü olarak yararları biliniyor.

Biberiye, biraz acı bir lezzete sahip. Ancak özellikle solunum yolu hastalıklarında şifalı bir bitkidir. Çayı öksürük ve boğaz ağrısına oldukça iyi geliyor. Hazırladığınız biberiye çayını limon ve bir kaşık balla tatlandırarak tüketirseniz, üst solunum yolu enfeksiyonlarına etkisini göreceksiniz.

Propolis

Corona virüsü için bitkiler

Propolis, bitkilerin yaprak, gövde ve tomurcuk gibi çeşitli kısımlarından işçi arılar tarafından toplanan reçine kıvamında bir maddedir.  Arılar kovanların etrafını bu madde ile kaplayarak, dış etken ve mikroplardan arınmış bir ortam yaratırlar kendilerine. Propolisin, huş ağacı, çam, meşe, okaliptüs ağacı, kavak, kestane gibi pek çok farklı bitkinin kök, tomurcuk, yaprak ve dallarından toplanarak elde edildiği düşünülüyor.  İçeriğinde 180 ila 200 farklı bileşenin olduğu saptanmış.

Antibakteriyel, antioksidan, antienflamatuar, antiviral başta olmak üzere pek çok özelliğe sahip. Diyabet, kalp, kanser gibi oldukça şık rastlanan hastalıklar için bulunmaz bir şifa deposudur. Özellikle çocuklar ve yaşlılar için bağışıklığın güçlü olmasında etkili bir yardımcı.

Propolisi eczane ve aktarlarda kapsüller halinde bulmak mümkün. Bilinen ve tespit edilen bir yan etkisi olmamasına rağmen, yaşlara göre günlük kullanım dozlarına dikkat ederek kullanıldığında bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı direnci arttırır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın