Korona Virüsü Eşyalar Üzerine Ne Kadar Süre Kalıyor?

Bilim İnsanları Korona Virüsü Hakkında Yeni Gelişmeler Kat Etti

Çin’in Wuhan kentinden ortaya çıkan ve hızla tüm dünyaya yayılmaya başlayan Korona Virüsü ile ilgili yeni gelişmeler an ve an gelmeye devam ediyor. Bilim insanları durum hakkında yeni araştırmalar yaparak Korona Virüsü’nün hangi düzeyde olduğunu, hangi ortamlarda bulunabildiğini ve hangi durumlarda bulaşabildiğini tespit etmeye çalışıyor.

Günlük hayatta kullandığımız onca eşya ve ortak ürünler var. Bilim insanları yaptıkları yeni araştırmada Corona Virüs ‘ün hangi durumlarda, hangi ortamlarda ve ne kadar süre barınabildiğini tespit ediyor. Corona Virüsü dünyayı etkisi altına almış, ülke ekonomilerini etkilemiş durumda. Bilim insanları yaptıkları yeni araştırmada, virüsün eşyalar üzerinde ne kadar süre kaldığını hastane gibi ortamlarda ne kadar süre boyunca barındığını tespit etmiş durumda.

korona virüsü hastane

Kargo Paketleri ve Hastane Ortamında Ne Kadar Virüs Var?

İnsanların hastane ortamından önce kargo paketleri üzerinde ne kadar süre boyunca bu virüsün barındığına dair endişeleri var. Bilim insanları yapıkları araştırmaların sonucunda kargo paketlerinin üzerinde ortalama olarak bir gün boyunca yer aldıklarını tespit etti. Virüslü bir ürüne dokunulduğu zaman insan eline bir anda binlerce virüs hücum ediyor. Yani internet üzerinde ortaya atılan Çin’den ürün alınınca virüs kapma durumu bir nevi doğru. Cansız nesneler üzerinde bir gün gibi bir süre ile yaşayabilen virüs türü, bir günün geçmesi sonucunda yok oluyor.

Önerilen Yazı: Corona Virüsü mü Daha Tehlikeli Grip mi?

Her ne kadar kargo paketleri üzerinde dayanma süreleri değişiklik gösteriyor olsa da bazı maddeleri seviyor ve en fazla 4 gün boyunca o maddeler üzerinde yaşamını sürdürebiliyor. Bu maddeler sırası ile Paslanmaz çelik ve plastik. Corona Virüs paslanmaz çelik ve plastik ürünleri üzerinde minimum 4 gün boyunca yaşamına devam edebiliyor. Bunların dışında bakır ürünlerde 4 saat, hava odasında ise 3 saat yaşamına devam edebiliyor.

Virüsün Nasıl Bulaştığı Tam Olarak Çözülmedi Ancak Nasıl Yok Edildiğine Dair Bilgiler Var

Bilim insanları virüsün halen nasıl bulaştığını tespit etmeye çalışıyor. Tespiti konusunda gecikmeler yaşanıyor olsa da virüsün hangi durumlarda yok olacağı tespit edilmiş durumda. Bilim insanları ellerin, yüzlerin, kulak kısımlarının, burunun ve ağız çevresinin sık sık temizlenmesi gerektiği yönde açıklamalarda bulundu.

Alkol bazlı temizleyiciler ile temizlenen yüzeylerde virüsün 1 Milyar viral enfekteden 100 viral enfekteye kadar düştüğü tespit edilmiş durumda. Corona Virüsün etrafta tutunamaması, bulaşmaması için alkol bazlı temizlik ürünlerinin kullanılması gerekmektedir.

SARS ile Benzer Niteliklerde Bir Virüs ile Karşı Karşıya Olabiliriz

Bilim insanları yaptıkları araştırmalar sonucunda viral olan bu virüsün SARS ile eş değer niteliklere sahip olduğunu tespit etti. SARS ilk ortaya çıktığı zaman bu kadar yaygınlık göstermemiş ve kolay bir şekilde diğer ülkelere sıçramamıştı. Bir şekilde önüne geçilen virüs ortadan kaybolmuş gibiydi ancak eş değer nitelikte korona virüsünün ortaya çıkması SARS konusunda yeni endişelerin doğmasına neden oldu.

Virüsün hayvanlar tarafından insanlara bulaştırıldığı yönünde düşünceler olmasına rağmen bazı komplo teorisyenlerine göre Korona virüsü insan yapımı bir virüs ve nüfus planlaması amaçlanarak dünya üzerine yayılıyor. Komplo teorisyenlerinin sıkça değindiği bir konu var o da nüfus planlaması. Dedikleri gibi bir durum varsa korona virüsü nüfus planlaması amaçlanarak dünya üzerine bırakılmış bir virüs olabilir.

Korona Virüsü Eşyalar Üzerine Ne Kadar Süre Kalıyor?” için 13 yorum

   • Mart 15, 2020 tarihinde, saat 16:23
    Permalink

    Türkiyeye kadar yayılan bu virüs inşAllah bir an önce giderde kurtuluruz

    Yanıtla
 • Mart 13, 2020 tarihinde, saat 23:46
  Permalink

  İnşallah fazla uzun sürmez

  Yanıtla
  • Mart 16, 2020 tarihinde, saat 18:13
   Permalink

   kolanya ve dezendekte sonucu insanlara kolay kolay bulaşamaz tavsiye ederim

   Yanıtla
 • Mart 14, 2020 tarihinde, saat 01:55
  Permalink

  Kimdeyse zarar gelmez inşallah

  Yanıtla
 • Mart 14, 2020 tarihinde, saat 11:06
  Permalink

  Çözüm erken zamanda inşallah olur

  Yanıtla
 • Mart 15, 2020 tarihinde, saat 16:27
  Permalink

  Eğer soğuk bir eşya ise hemen gimez çünkü virüsler soğuk ortamları seviyor

  Yanıtla
  • Mart 16, 2020 tarihinde, saat 19:51
   Permalink

   Doktorların açıkladığına göre hasta olmadığınız sürece maske takmak daha zararlı olduğunu söyledi

   Yanıtla
 • Mart 15, 2020 tarihinde, saat 18:01
  Permalink

  Türkler bulur tedavisini TR

  Yanıtla
 • Mart 16, 2020 tarihinde, saat 11:34
  Permalink

  Korona virüsü de ülkemize girdi 18 vaka var

  Yanıtla
 • Mart 18, 2020 tarihinde, saat 16:58
  Permalink

  Dikkatli ve temiz olduğumuz sürece en kısa zamanda biticek

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir