PlayStation 5 Özellikleri Açıklandı

 PlayStation 5 Özellikleri Açıklandı
Okunuyor PlayStation 5 Özellikleri Açıklandı

Meraklıların dört gözle beklediği PlayStation 5 özellikleri açıklandı. 2020 sürümü için geliştirilen oyun konsolu özelliklerini görücüye çıkardı. Sadece özellikleri bile oyun severleri heyecanlandırmaya yetti. İşte PlayStation’un son oyun konsolunun özellikleri…

Geleceğin en iyi oyun konsolu olma iddiasını sürdüren ps 5 özellikleri ile de oldukça iddialı. Playstation 5’in ilk göze çarpan özelliği Sony’in bu amiral konsoluna güç verecek olan CPU Vve GPU ile 852 GB SSD olması. İşte PlayStation 5 özellikleri:

  • 3.5 GHz’de 8x zen 2 çekirdek bulundurması
  • AMD tarafından özel olarak yapılan 10,28 TFLOP ile 2,23 GHz de 36 CU
  • 16 GB GDDR6 / 256 bit

PS 5’in özellikleri bunlarla bitmiyor ancak en göze çarpan özellikleri bunlar. Bunun dışında eğer PS 5 de daha fazla depolama alanına ihtiyaç duyarsanız bunun için ayrı olarak SSD yuvası bulunacak.

Tasarımı İle Dikkat Çekiyor

PlayStation 5 özellikleriyle olduğu kadar tasarımıyla da göz dolduruyor. Sistemin önemli adamı ve baş mimarı olan Mark Cerny PS 5 donanımı ve tasarımını şu sözlerle açıklıyor: Geliştiricileri dinlemek, evrimi ve devrimi dengelemek, ve yeni hayaller bulmak.

Önerilen Yazı: 2020 Yılında Adından Bolca Söz Edeceğimiz Oyunlar

P5’in tanıtımında dikkat çeken noktalardan biri de konsol gücünün tam olarak kullanılmasında ki geçen süre. PlayStation piyasaya sürüldüğünden beri her yeni modelin gücünün açığa çıkması için geçen belli bir süre vardı. Bu süre PS 2 de 3 ile 6 arası PS 3 de 6 ile 12 ay arası, PS 4 için bir aydı. PS 5’in konsol gücünün ise bu sürelerden çok daha az bir zamanda ortaya çıkacağının altı çizildi.

Playstation 5 özellikleri ve fiyatı

PS 5 0.27 saniyede 2 GB veri yükleyeceğini söyleyen geliştiriciler, SSD’nin RAM kadar hızlı olacağını, oyun verilerinin de SSD’den rahatlıkla alınabileceğini de kaydettiler.

Cerny tanıtım esnasındaki konuşmasında PS 5 oyun konsolonun geriye dönük olarak PS 4 de nasıl kullanılacağını da anlattı. PS 4 oyun konsolunun özelliklerini PS 5 oyun konsolunun işlemcisine kaydetmeye çalıştıklarını söyledi. Denemelerini en iyi 100 PS 5 oyunu üzerinde yapan geliştiriciler, hemen hemen bütün oyunların PS 4 de de oynanabileceğini söyledi.

PlayStation 5 Fiyatı Ne Olacak?

PlayStation 5 fiyatı hakkında daha tam bir bilgilendirme yapılmamış olsa da fiyatın 500 dolar olacağı yönünde bazı raporlar kamuoyuna sızmış durumda. Türkiye fiyatı ile bakıldığında da 4.500 ile 5.000 TL arasında bir fiyatlandırma beklendiğini söylemek mümkün.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın