Pokemon Go Nasıl Oynanır? Başarılı Olmak İçin İpuçları

Bugüne kadar Pokemon’u duymayan kaldı mı? Sanırım bunun cevabı hayır. Pokemon hayatımıza daha 90’lı yıllarda giren bir çizgi dizidir. Çoğumuzun çocukluğu da bu diziyi izleyerek geçti. 2016 yılında da yapımcılar 20. yılına özel olarak Pokemon Go oyununu piyasaya sürdüler. Pokemon Go arttırılmış gerçeklik teknolojisiyle oynanabilen bir mobil oyunu. Bu eğlenceli oyunu nasıl oynayacağınızı bilmiyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazımızda sizler için “Pokemon Go nasıl oynanır?” sorusunu cevapladık.

Pokemon Go’nun öncelikle, android ve ios tabanlı telefonlarda oynanabilir ve indirilmesi ücretsiz olan bir mobil oyun. Oyunu indirdikten sonra karşınıza bir giriş ekranı çıkıyor. Buradan kendinize bir profil oluşturuyorsunuz ve oyuna giriş yapıyorsunuz. Oyuna kaydolmak için ise iki seçeneğiniz var. Birincisi Google hesabınızı kullanarak giriş yapabilirsiniz. Ya da bir diğer seçenek olarak bir Pokemon Trainer Club hesabı oluşturabilirsiniz. Hesabınız 48 saat içinde e-posta yoluyla doğrulanmalıdır. Hesap oluşturulduktan sonra kullanıcı profilinizi ve kullanıcı adınızı seçebilirsiniz. Profesör Willow ile Pokemon Go nasıl oynanır konulu bir görüşmeden sonra ilk pokemonunuzu yakalamaya başlayabilirsiniz.

Oyunda amaç gerçek hayattaki belirlenmiş adreslere gitmek ve oradaki pokemonu yakalamak. Kullanıcılar oyunla eş zamanlı olarak yürüyerek oyun haritasında karşısına çıkan pokemonları, mobil cihazın kamerasını kullanarak ve poke topu atarak yakalarlar. Yani kaldırımda duran bir Pikachu ile karşılaşabilir ya da bir ağacın arkasından size bakan bir Pidgey görebilirsiniz. Ancak atacağınız poketopunu doğru isabet ettirmelisiniz aksi halde yeni bir poketopu kullanmanız gerekebilir. Önemli olan mümkün olduğunca çok fazla sayıda farklı karakter toplamaktır. Ayrıca daha sonra topladığınız pokemonlar ile diğer kullanıcılarla savaş yapabilirsiniz.

Önerilen Yazı: En iyi Mobil Oyunlar Hangileri?

Bol bol pokemon yakalamak ve oyunda güçlü bir profil oluşturmak istiyorsanız çokça yürümelisiniz. Bu gerçek anlamda yürümektir çünkü daha önce de bahsettiğimiz gibi bu oyun gerçekliği arttırılmış bir mobil oyundur, konumunuzu ve de fiziksel çevrenizi eş zamanlı baz alır. Dışarıda sokaklar arasında gezerek yeni pokemonlarla karşılaşabilirsiniz. Yakınlaştığınız pokemonlar ekranın sağ alt köşesinde gözükür, oldukları yöne doğru gidebilir ve kolayca yakalayabilirsiniz.

Pokemon Go İçin İpuçları

İyi bir Pokemon eğiticisi olmak için, oyuna başlamadan önce birkaç ufak tüyo bilmeniz ya da püf noktaları öğrenmeniz faydalı olacaktır. Çünkü Pokemon Go pek de alışık olmadığımız tarzda bir oyunla karşımızda. İşte pokemon go nasıl oynanır ipuçları:

 • Poke duraklarında topladığınız veya hediyelerden aldığınız yumurtalar, bir inkübatörden geçirdikten ve gerekli mesafeyi yürüdüğünüzde, bazı Pokemon’ları almanıza ve XP kazanmanıza yardımcı olacaktır. Bu yüzden yumurtalarınızı ve inkübatörleri akıllıca kullanın.
 • Önce XP’nizi oluşturun, sonra Pokemon’u açın. Eğitmeninizin becerisi sahip olduğunuz XP ile belirlenir. Eğer düşük XP seviyelerinde Pokemon açarsanız bu size daha çok şekere mal olacaktır.
 • Ordunuzu iyi kurun ve çantanızı doğru kullanın. Her türlü pokemonu çantanızda taşımaya gerek yoktur. Sadece ihtiyacınız olan Pokemonu koruyun.
 • Evrim yolunu kontrol edin. Pokedex, Pokemon’un nasıl evrimleştiğini gösterir ve bir pokemon’un, güç vermek veya form geliştirmek için şeker kullanmadan önce neye dönüşebileceğini kontrol edin.
 • Şanslı yumurtalarınızı akıllıca kullanın. Bazen bularak bazen de güncellemeyle sahip olduğunuz şanslı yumurtaları antrenörünüzü yükseltmek için kullanırsanız maksimum kazanç sağlarsınız.
 • AR modunu kapatın. Tabii ki AR modu çok eğlenceli çünkü gerçek hayatta oynuyormuşsunuz hissi veriyor ancak bu mod çok pil yemekte ve bu oyunu uzun süre oynamanıza engel.
 • Gym’ler alın. Eğer savaşlarda kazanmak istiyorsanız altınlarınızı kullanarak takımınız için bir Gym alabilirsiniz.
 • Sadece kazanacağınız savaşlara katılın. Kulağa korkakça gelse de bu kısa sürede gelişmeniz için çok yararlı olacaktır.
 • Tüm pokemonları tanıyın. Pokemonları tanıyamazsanız herhangi bir savaşta asla üstünlük sağlayamazsınız. Toplamda 18 çeşit pokemon vardır. Bu pokemonların her bir yeteneğini öğrenmek avantajınızadır.
 • Oyunla ilgili terimleri öğrenin. Oyun dilindeki adlarıyla da kullanın. Bu milyonlarca kullanıcı ile oynadığınız Pokemon Go’yu daha küresel olarak öğrenebilmeniz açısından önemlidir.

Bu yazıda aklınıza gelen Pokemon Go nasıl oynanır sorusuna çok soru işareti kalmayacak şekilde cevap vermeye çalıştık. Merak ettiğiniz faklı konular için diğer yazılarımıza bakabilirsiniz.

Pokemon Go Nasıl Oynanır? Başarılı Olmak İçin İpuçları” için 13 yorum

 • Mart 2, 2020 tarihinde, saat 18:11
  Permalink

  harika bir oyun tavsiye edilir

  Yanıtla
 • Mart 5, 2020 tarihinde, saat 18:23
  Permalink

  başarılı bir oyun eğlenceli

  Yanıtla
 • Mart 5, 2020 tarihinde, saat 23:12
  Permalink

  Süper oyun hemen indirin bence

  Yanıtla
  • Mart 12, 2020 tarihinde, saat 11:59
   Permalink

   Pokemon’u önceden oynuyordum ama başarılı olamıyorum ve bu haberi görünce çok sevindim ve bu yazı ve site sayesinde Pokemon oyununda daha da başarılıyim

   Yanıtla
 • Mart 6, 2020 tarihinde, saat 10:33
  Permalink

  Bence bu oyun çok sürükleyici ve hoş herkesin oynamasını tavsiye ederim ama ücretli

  Yanıtla
 • Mart 6, 2020 tarihinde, saat 11:54
  Permalink

  Bu oyunu çok beğendim gerçekten çok güzel indirmenizi tavsiye ederim

  Yanıtla
 • Mart 6, 2020 tarihinde, saat 21:24
  Permalink

  bence çok iyi ipuçları herkes kulanmalı

  Yanıtla
 • Mart 9, 2020 tarihinde, saat 00:32
  Permalink

  Harika bir oyun efsane ötesi

  Yanıtla
 • Mart 13, 2020 tarihinde, saat 05:47
  Permalink

  Bir zamanların vazgeçilmez çizgi filmini artık telefondan oynuyorum.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir