Sherlock Holmes Film Konusu Ne? Ne Anlatıyor?

 Sherlock Holmes Film Konusu Ne? Ne Anlatıyor?
Okunuyor Sherlock Holmes Film Konusu Ne? Ne Anlatıyor?

Arthur Conan Doyle tarafından kaleme alınan ve günümüzde de hala popülerliğini sürdüren Sherlock Holmes serisi kitaplarıyla, filmleriyle ve dizileriyle neredeyse her alanda kendisini göstermeyi başarmıştır.

Kitap

1859-1930 yıllarında yaşamış olan Arthur Conan Doyle’ un bir dedektif- polisiye serisidir. Kısa hikayelerden oluşan Sherlock Holmes günümüze kadar popülerliğini korumuştur ve görünen o ki bu günden sonra da koruyacaktır. 1942’den beri filmleri çekilen Sherlock Holmes serisi günümüzde Robert Downey Jr‘ın ve Jude Law‘ın başrollerini paylaştığı iki filmlik bir seriyle de büyük bir başarı yakalamıştır.

Sherlock Dizisi

Kitabın günümüzde geçen hali olan bir mini dizi çekilmiştir ve çok fazla rağbet görünce de ortaya 4 sezonluk Sherlock adında bir Sherlock Holmes dizisi çıkmıştır. En iyi yabancı diziler listemizde Sherlock dizisinden bahsetmiştik. Bunun dışında Elementary adlı dizide de Sherlock Holmes’un günümüzdeki versiyonunu görmek mümkündür.

Sherlock Holmes Filmleri

Söylediğimiz gibi her dönemde popüler olan, kitapları dışında dizi ve filmlerde de görmeye alışık olduğumuz Sherlock Holmes karakterini günümüzde de sinemaya uyarlayarak film sektörünü de uzun bir süre etkisi altına almıştır. Filmde 6 Ocak 1854 doğumlu olan ve yüksek zekası, inanılmaz çıkarım yeteneklerine sahip bir dedektif olan Sherlock Holmes ve sadık yardımcısı Dr. John Watson’ın cinayetleri çözmeye ve katilleri yakalamaya çalışırken başlarından geçen maceraları anlatmaktadır.

Sherlock Holmes Film Konusu

2009 yılında beyaz perdede gösterime giren Sherlock Holmes’un günümüzde çekilmiş ilk filmi büyük bir başarı yakalamıştır. Bu filmde kitaplarda da ismi geçen Irene Adler isimli zekası Sherlock Holmes ile boy ölçüşebilecek bir kadın da boy gösterir. Sherlock Holmes ve Doktor Watson ülkeyi tehdit eden bir tehlikeye karşı her zamanki gibi birlikte savaşma kararı alırlar ve Sherlock Holmes film konusu kabaca anlatacak olursak böyledir.

Guy Ritchie nin yönetmen koltuğuna oturduğu 2009 yapımı Sherlock Holmes filminin başarısından sonra ekip serinin bir başka filmi için bir araya geldi.

Sherlock Holmes: Gölge Oyunları  

2011 yılında tekrar bir araya gelen ekipler birlikte iki kafadarın başka bir macerasını daha beyaz perdede izleme şansını elde ettik. Serinin ikinci filminde kitaplarda ve dizide de Sherlock Holmes’un en büyük düşmanı olan Profesör Moriarty ile karşılaşıyoruz. O da zekası ana karakterimize denk olan sınırlı sayıda kişiden biri fakat zekasını iyilik adına kullanmakla pek ilgilenmiyor. Filmde Sherlock Holmes ve dostu Watson bu yüksek zekalı şeytani adamı alt etmeye çalışmaktadırlar. Filmin sonundaki sahnede bizlere bir üçüncü film için göz kırpan ekip 2020 yılının ocak ayında çıkan haberlere göre tekrar birleşiyorlar. 2021 de çıkması beklenen filmin başrollerinde tekrar Robert Downey Jr. Ve Jude Law yer almakta. Alınan duyumlara göre diğer iki filmden farklı olarak bu filmin Amerika’da geçme olasılığı çok yüksek ve daha şimdiden hayranlar heyecanla bekliyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın