Sherlock Holmes Film Konusu Ne? Ne Anlatıyor?

Arthur Conan Doyle tarafından kaleme alınan ve günümüzde de hala popülerliğini sürdüren Sherlock Holmes serisi kitaplarıyla, filmleriyle ve dizileriyle neredeyse her alanda kendisini göstermeyi başarmıştır.

Kitap

1859-1930 yıllarında yaşamış olan Arthur Conan Doyle’ un bir dedektif- polisiye serisidir. Kısa hikayelerden oluşan Sherlock Holmes günümüze kadar popülerliğini korumuştur ve görünen o ki bu günden sonra da koruyacaktır. 1942’den beri filmleri çekilen Sherlock Holmes serisi günümüzde Robert Downey Jr‘ın ve Jude Law‘ın başrollerini paylaştığı iki filmlik bir seriyle de büyük bir başarı yakalamıştır.

Sherlock Dizisi

Kitabın günümüzde geçen hali olan bir mini dizi çekilmiştir ve çok fazla rağbet görünce de ortaya 4 sezonluk Sherlock adında bir Sherlock Holmes dizisi çıkmıştır. En iyi yabancı diziler listemizde Sherlock dizisinden bahsetmiştik. Bunun dışında Elementary adlı dizide de Sherlock Holmes’un günümüzdeki versiyonunu görmek mümkündür.

Sherlock Holmes Filmleri

Söylediğimiz gibi her dönemde popüler olan, kitapları dışında dizi ve filmlerde de görmeye alışık olduğumuz Sherlock Holmes karakterini günümüzde de sinemaya uyarlayarak film sektörünü de uzun bir süre etkisi altına almıştır. Filmde 6 Ocak 1854 doğumlu olan ve yüksek zekası, inanılmaz çıkarım yeteneklerine sahip bir dedektif olan Sherlock Holmes ve sadık yardımcısı Dr. John Watson’ın cinayetleri çözmeye ve katilleri yakalamaya çalışırken başlarından geçen maceraları anlatmaktadır.

Sherlock Holmes Film Konusu

2009 yılında beyaz perdede gösterime giren Sherlock Holmes’un günümüzde çekilmiş ilk filmi büyük bir başarı yakalamıştır. Bu filmde kitaplarda da ismi geçen Irene Adler isimli zekası Sherlock Holmes ile boy ölçüşebilecek bir kadın da boy gösterir. Sherlock Holmes ve Doktor Watson ülkeyi tehdit eden bir tehlikeye karşı her zamanki gibi birlikte savaşma kararı alırlar ve Sherlock Holmes film konusu kabaca anlatacak olursak böyledir.

Guy Ritchie nin yönetmen koltuğuna oturduğu 2009 yapımı Sherlock Holmes filminin başarısından sonra ekip serinin bir başka filmi için bir araya geldi.

Sherlock Holmes: Gölge Oyunları  

2011 yılında tekrar bir araya gelen ekipler birlikte iki kafadarın başka bir macerasını daha beyaz perdede izleme şansını elde ettik. Serinin ikinci filminde kitaplarda ve dizide de Sherlock Holmes’un en büyük düşmanı olan Profesör Moriarty ile karşılaşıyoruz. O da zekası ana karakterimize denk olan sınırlı sayıda kişiden biri fakat zekasını iyilik adına kullanmakla pek ilgilenmiyor. Filmde Sherlock Holmes ve dostu Watson bu yüksek zekalı şeytani adamı alt etmeye çalışmaktadırlar. Filmin sonundaki sahnede bizlere bir üçüncü film için göz kırpan ekip 2020 yılının ocak ayında çıkan haberlere göre tekrar birleşiyorlar. 2021 de çıkması beklenen filmin başrollerinde tekrar Robert Downey Jr. Ve Jude Law yer almakta. Alınan duyumlara göre diğer iki filmden farklı olarak bu filmin Amerika’da geçme olasılığı çok yüksek ve daha şimdiden hayranlar heyecanla bekliyor.

Sherlock Holmes Film Konusu Ne? Ne Anlatıyor?” için 10 yorum

  • Mart 15, 2020 tarihinde, saat 12:00
   Permalink

   Sherlok ve Watson süper bir ikili

   Yanıtla
 • Mart 2, 2020 tarihinde, saat 18:20
  Permalink

  Polisiye edebiyatın ve özellikle Sherlock Holmes’un ortaya çıkışı 19. yüzyılın son çeyreğine rastlar. 19. yüzyılın son çeyreği aynı zamanda Batı’da burjuva demokratik devrimin soluğunun kesildiği ve kapitalizmin Batıda hâkim sistem haline geldiği dönemdir

  Yanıtla
 • Mart 5, 2020 tarihinde, saat 23:10
  Permalink

  Bilmediğiniz konuları açığa çıkıyor hayatımda böyle güzel bir film yok bence

  Yanıtla
 • Mart 6, 2020 tarihinde, saat 13:29
  Permalink

  Harika bir film yapmışlar

  Yanıtla
  • Mart 6, 2020 tarihinde, saat 15:12
   Permalink

   En iyi Sherlock Holmes filmiydi. Çok beğendim.

   Yanıtla
 • Mart 6, 2020 tarihinde, saat 18:00
  Permalink

  Film baya iyi dedektif filmi filmin bir çok serisi var buda iyi bir şey

  Yanıtla
 • Mart 7, 2020 tarihinde, saat 08:08
  Permalink

  Sherlock Holmes’un kitap serisi var bende çok güzeller ama filmleri kitaba göre çok farklı. Yinede filmleri polisiye olduğundan ve kaliteli olduğundan çok ama kitabın aynısının yansıtamamışlar.

  Yanıtla
 • Mart 9, 2020 tarihinde, saat 10:51
  Permalink

  Filmi güzel yapmışlar 10 numara 5 yıldız 👍👍

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir