Rekabet Kurumu Whatsapp’a Soruşturma Açtı

 Rekabet Kurumu Whatsapp’a Soruşturma Açtı
Okunuyor Rekabet Kurumu Whatsapp’a Soruşturma Açtı

Whatsapp verilerini Facebook ile paylaşmayı kabul etmeyenlerin 8 Şubat tarihinden sonra Whatsapp’ı kullanamayacağını belirmişti. Whatsapp yeni gizlilik sözleşmesi ile verilerimiz Facebook ile paylaşılacaktı. Whatsapp’ın yeni kararının ardından Rekabet Kurumu Whatsapp ve Facebook’a soruşturma başlattı.

Kullanıcılar tarafında büyük tepki uyandıran yeni sözleşmenin, Rekabet Kurumu soruşturması tamamlanıncaya kadar durdurulmasına karar verildi. Whatsapp kullanıcıları sözleşmeyi kabul etmeseler bile uygulamayı kullanmaya devam edebilecekler.

Sözleşmeyi Kabul Eden Kullanıcıların Verileri Ne Olacak?

Rekabet Kurumu’nun soruşturması devam edinceye kadar sözleşmeyi kabul eden kullanıcıların verileri geçici olarak paylaşılmayacak. Kullanıcılar önceki veri paylaşım koşullarına göre uygulamayı kullanmayı devam edecek.

Rekabet Kurumu yaptığı açıklamaya göre yeni gizlilik sözleşmesinin 4054 sayılı Kanun’un 6. Maddesini ihlal edip etmediği soruşturulacak. Soruşturme süresi boyunca ciddi ve telafi olunamayacak zararların önüne geçilebilmesi için Whatsapp kullanıcılarının verileri Facebook ile paylaşılmayacak.

Rekabet Kurumu Tarafından Yapılan Açıklama

“Rekabet Kurulu’nun 11.01.2021 tarihli ve 21-02/25-M sayılı kararıyla, WhatsApp kullanıcılarına getirilen veri paylaşma zorunluluğu hakkında Facebook Inc., Facebook Ireland Ltd., WhatsApp Inc. ve WhatsApp LLC (hepsi birlikte “Facebook” olarak anılacaktır) hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesinin ihlal edip edilmediğinin tespiti amacıyla resen soruşturma açılmıştır.

Bilindiği üzere, son günlerde, WhatsApp kullanıcılarına, WhatsApp kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncelleneceğine ilişkin bilgilendirme yapılmış, söz konusu bilgilendirmede kullanıcıların WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilmeleri için WhatsApp verilerinin Facebook şirketleri ile paylaşılmasına onay vermeleri gerektiği, aksi halde 8 Şubat 2021’den itibaren WhatsApp’ı kullanamayacakları belirtilmiştir. Bu haliyle güncelleme, daha fazla verinin Facebook tarafından toplanmasını, işlenmesini ve kullanılmasını içermektedir.

Alınan kararda ayrıca söz konusu uygulamalarının soruşturma sonucunda alınacak nihai karara kadar ciddi ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimalini haiz olduğundan 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesi çerçevesinde geçici tedbir alınması ve bu kapsamda Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi gerektiğine karar verilmiştir.”

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın