5G Uyumlu Telefonlar Hangileri? 5G Hızı Ne Kadar?

 5G Uyumlu Telefonlar Hangileri? 5G Hızı Ne Kadar?
Okunuyor 5G Uyumlu Telefonlar Hangileri? 5G Hızı Ne Kadar?

Teknolojinin sürekli yinelendiği modern çağda 4G’nin yerini yavaş yavaş 5G almaya başladı. Siz de yeni üretilen 5G uyumlu telefonlar hangileridir ve 5G uyumlu telefonlar neler yapabilir gibi sorularının cevabını arıyorsanız doğru yerdesiniz.

Uygun fiyatlı bir telefon arıyorsanız en ucuz android telefonlar listemize göz atabilirsiniz.

5G Nedir?

5G size daha hızlı indirme ve yükleme hızı sağlayacak yeni nesil geniş banttır. 5G ile bağlantıda gecikme veya cihazların kablosuz ağlarla iletişim kurması için gereken süre de önemli ölçüde azalır. 5G’nin açılımındaki G’leri merak ediyorsanız size açıklayalım.

1G: Mobil sesli aramalar

2G: Mobil sesli aramalar ve SMS

3G: Mobil web taraması

4G: Mobil video tüketimi ve daha yüksek veri hızı

5G: Tüketicilere hizmet verecek teknoloji ve endüstrilerin dijitalleşmesi

5G Uyumlu Telefonlar Nelere Sahip?

En yüksek veri hızı: 5G, çok daha yüksek veri hızları sunar. En yüksek veri hızları, mobil baz istasyon başına 20 Gbps aşağı bağlantı ve 10 Gbps yukarı bağlantıya varabilir. Unutmayın, 5G ile deneyimleyeceğiniz hız değildir tabii eğer özel bir bağlantınız yoksa. 5G hücredeki tüm kullanıcılar tarafından paylaşılan hızdır. 5G’nin yüksek veri hızları oldukça etkileyici olsa da, gerçek hızlar aynı olmaz.

Gecikme: Verinin bir noktadan diğerine gitme süresi anlamına gelen gecikme, ideal koşullarda 4 milisaniyede ve en yüksek hızı gerektiren durumlarda kullanım için 1 milisaniyede olmalıdır.

Verimlilik: Telsiz arayüzleri kullanım sırasında enerji açısından verimli olmalı ve kullanılmadığında düşük enerji moduna düşmelidir.

Hareketlilik: 5G ile baz istasyonları 0’dan 310 mil / saat’e kadar olan hareketi desteklemelidir. Bu, temel olarak, baz istasyonunun bir dizi anten hareketinde çalışması gerektiği anlamına gelir. LTE ağlarında kolayca yapılırken, bu tür bir hareketlilik yeni milimetre dalga ağlarında zor olabilir.

Bağlantı yoğunluğu: 5G, LTE’den çok daha fazla bağlı cihazı destekleyebilmelidir. Standart olarak 5G, kilometrekare başına 1 milyon bağlı cihazı destekleyebilmelidir. Bu internetini çalıştıracak cihazların dönüşünü hesaba kattığımızda çok büyük bir sayıdır.

Önerilen Yazı: Intel Comet Lake 10. Nesil İşlemci Özellikleri

5G Uyumlu Telefonlar Hangileridir?

Samsung Galaxy S10 5G

Samsung’un yeni modellerinden biri olan Samsung Galaxy S10 5G’ye sahip. Samsung’un ilk 5G’ye sahip telefonu olan bu model ile yepyeni bir bağlantı dünyasını yaşayabilirsiniz. Galaxy S10 5G, düşük gecikmeyle hızlı veri indirmenizi sağlar böylece hızlı bir şekilde müzik indirme, film izleme ve lag olmadan oyun oynama keyfini yaşayabilirsiniz.

Huawei Mate X

Huawei, 5G yeniliğinin en büyük savunucularından biridir. Belki de 5G düzenleme donanımlarının iyileştirilmesi bağlamında en büyük isim Huawei olabilir. Üstelik birçok tasarımcı Huawei Mate X için çalıştı. Alabileceğiniz bir 5G telefonu da Huawei Mate X’tir.

LG V50 THINQ

LG’nin bu model telefonunda 6,4 inç 1440 x 3120 AMOLED ekran, Snapdragon 855 chip seti, 6GB RAM ve 12MP standart odak noktası, 12MP ve 16MP’lik üçlü odak noktalı ultra geniş arka kamerası var. Ayrıca, hem 8MP standart odak noktası hem de 5MP genişliğinde wide-edge’e sahip.

Xiaomi Mi Mix 3

Xiaomi Mi Mix 3, sürgülü fotoğraf makinesi ve daha az girintili vitrini olan şık bir 5G’ye sahip akıllı telefon. Bu akıllı telefonun bir özelliği de telefonun % 93,4’ü ekrandan oluşuyor. 6.4 inç OLED 1080p kartı bulunuyor. Telefonun arkasında 12 MP geniş kenarlı ve faks modülleri ve ön tarafında 2MP sensör tarafından desteklenen 24 MP selfie kamerası vardır. Akıllı telefonun dışarı sürgülü selfie kamerası da bulunmakta.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın