Android Telefonlar Depremi Ölçebilecek

 Android Telefonlar Depremi Ölçebilecek
Okunuyor Android Telefonlar Depremi Ölçebilecek

Android Telefonlar Deprem Ölçümü Yapabilecek

Teknoloji her geçen gün gelişiyor. Bu gelişmenin içerisinde elbet de doğal afetlere karşı da bazı önlemler bulunuyor. Söz konusu doğal afet depremler. Android telefonlar deprem ölçümü yapabilecek. Deprem ölçümü sayesinde pek çok insanın hayatını etkileyebilecek özellik nedir ve nasıl çalışıyor?

Android telefonlar hayatımıza girdiğinden beri pek çok pozitif özellik katmış durumda. Araştırmacıların geliştirdiği yeni özellikler doğal afetlere karşı önceden plan yapılabilmesini saplıyor. Özel geliştirilmiş yazılım sayesinde söz konusu cihazların titreşimi ve sallanması algılanabilecek.

Deprem ile normal kullanım zamanını ayırt edebilecek olan cihazlar doğru ölçümler yapabilmek için sismik özelliklerini kullanacak. Söz konusu deprem sırasında rapor tutacak olan Android cihazlar bu raporları toplu olarak afet bilgi toplama sistemlerine gönderecek. Bu sayede dünyanın her alanından deprem bilgisi toplamak mümkün hale gelecek.

Önceden Tahmin Edilen Depremler Olduğu Zaman Uyarılar Gelecek

Andorid telefonlar depem ölçümü

Araştırmacı bilim adamları her gün geliştirmekte oldukları yeni sistemler sayesinde bazı depremleri olmadan daha önce tespit edebiliyor. Söz konusu depremler olmadan cihazlara bilgiler gönderilebilecek bu özellik sayesinde Android işletim sistemli cihazlar depremden önce deprem uyarılarında bulunabilecek.

İlerleyen zamanlarda IOS cihazlara da gelmesi beklenen özellik halen daha geliştirilme aşamasında. Şu an için pilot bazı ülkelerde testler devam ediyor. Yapılacak olan geri dönüşlere göre yapılacak olan geliştirmeler ilerleyen yıllarda hayatımızı daha güvenli bir şekilde geçirmemizi sağlayabilir. Söz konusu ülkemizde de pek çok deprem yaşanmış ve milyonlarca can kaybımız olmuştur.

California da Uygulanmaya Başlandı

deprem

Android telefonlar depremi önceden bildirecek ancak bu özellik şu an için tüm dünya ya açık değil. Her ne kadar bilgiler tüm dünyadan toplanıyor olsa da bildirimler şu an için sadece California bölgesine yapılıyor.

California bölgesinde yaşayan Android kullanıcılarının herhangi bir şekilde ek ShakeAlert uygulaması yüklemesine gerek duyulmuyor. Etraftan alınan bilgilere göre yapay zekâ tarafından gönderilen bildirimler doğrudan kullanıcıların telefonuna bildirim olarak düşüyor.

İlerleyen zamanlar da tüm dünyaya açılması beklenen özellik ek uygulamalar yüklenmesine neden olabilir. Bunun dışında gerekli anlaşmalar sağlandığı zaman veri gönderim koşulları karşılandığı zaman herhangi bir şekilde uygulama yüklemeden Android işletim sistemine entegre bir şekilde bu bildirimler gönderilebilir durumda olacak.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın