Acun Ilıcalı’dan Netflix’e Rakip Platform mu Geliyor?

 Acun Ilıcalı’dan Netflix’e Rakip Platform mu Geliyor?
Okunuyor Acun Ilıcalı’dan Netflix’e Rakip Platform mu Geliyor?

Acun Ilıcalı Netflix’e Rakip mi Olacak?

Son zamanlarda ülkemizde yaşanan RTÜK ve Netflix anlaşmazlığı çığ gibi büyüyor. Sansüre maruz kalması ve hatta kapatılması gündeme gelince yerli girişimler adım atmak için hazırlanmaya başladı. Son çıkan haberlerde yer alan içerikler de Acun Ilıcalı Netflix’e rakip platform çıkartıyor oldu.

Acun Ilıcalı Netflix’e Rakip mi olacak? Ülkemizde yürürlüğe giren sosyal medya yasasından sonra bazı platformlar kemer sıkma dönemine girmek zorunda kaldı. Uygulanması muhtemel olan sansür durumlarından sonra kendilerini toparlayamayacağını düşünerek hareket etmeye başlayan platformlar tepki çekmeye başladı.

Söz konusu sansür ve kapatma olaylarından sonra Netflix tarafından pek çok hamle geldi. Netflix bünyesine yeni bir Türk dizisi ekleyecekti ancak RTÜK tarafından çıkan engeller buna izin vermedi. Sonradan çıkan izin olayına tepki göstermek isteyen Netflix dizi çekimlerini iptal etti.

Acun Ilıcalı Netflix'e Rakip mi olacak

Acun Ilıcalı Turizm Bakanlığına Başvuruda Bulundu

Acun Ilıcalı Kültür ve Turizm bakanlığına başvuruda bulundu. Önce şirket açmak daha sonra da sistem geliştirerek Netflix’e rakip bir platform çıkartmak isteyen Ilıcalı gerekli olan tüm başvuruları yaptı. Söz konusu başvuruların onaylanmasının ardından işlemlere hızlı bir giriş yapması bekleniyor.

Medya patronu olarak da bilinen Ilıcalı yurt dışında da örnekleri bulunan bir girişim peşinde. Fransa’da Salto İngiltere’de Britbox adı altında hizmet veren alternatif Netflix yapımlarına bir de Türkiye’den ekleme yapılmak isteniyor.

Salgından Sonra Kullanımlar Bir Hayli Artmaya Başladı

Söz konusu Netflix evde kalanlar için vazgeçilmez bir platform haline geldi. İçerisinde bulunan filmler, diziler ve orijinal yapımları ile milyonlarca kullanıcıya sahip olmayı başardı. Söz konusu abone sayısı ve kullanım artışı olunca platform RTÜK’ün oldukça dikkatini çekti. Konu hakkında araştırma yapan RTÜK dizilerde ve filmlerde bulunan eşcinsel karakterlerin olmaması gerektiğini savundu.

Söz konusu savunmanın ardından kapatılması bile mümkün olan Platform dizilerindeki ve filmlerinde ki bu karakterlerini kaldırmayacaklarını söyledi. Ankara tarafından da Netflix’e karşı çekimser yaklaşımların ardından Medya patronu Ilıcalı kendi platformunu çıkartma duyurusunda bulundu. Söz konusu platform anlaşıldığı üzere RTÜK’e uygun bir şekilde olacak.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın