Youtube SEO Teknikleri | Youtube Seo Nasıl Yapılır?

 Youtube SEO Teknikleri | Youtube Seo Nasıl Yapılır?
Okunuyor Youtube SEO Teknikleri | Youtube Seo Nasıl Yapılır?

Youtube SEO teknikleri özellikle yeni kanal açan kişiler için oldukça önem arz etmektedir. Genel olarak birçok kişinin bilmediği ya da özen göstermediği bu teknikler eğer doğru ve etkili şekilde uygulanırsa kısa zamanda büyük bir yükselişin eşiğine gelinmesini sağlayacaktır.

Youtube SEO ayarları olarak da geçen bu tekniklerin özü ise bazı stratejiler ile birlikte Youtube üzerinde daha üst sıralara çıkmaktır. Birçok kişi bu yöntemlerin sadece video etiketlerinden ibaret olduğunu düşünmektedir ancak tam aksine çok daha geniş bir strateji alanını kapsamaktadır. Youtube ile ilgili hiçbir bilgiye sahip olmayan kişilerin bile kolayca yapabileceği bu teknikler eğer istikrarlı bir şekilde devamlı olarak tekrarlanırsa ciddi bir abone, izlenme artışı yakalanabilir.

Önerilen Yazı: Instagram Çekilişi Nasıl Yapılır?

Doğru Video Etiketi Kullanımı ve Anahtar Kelimeler

Youtube için gerekli olan SEO tekniklerinde öncelikli olarak video etiketleri ve anahtar kelimeler gelmektedir. Genel anlamda birçok Youtube kanal sahibinin yanlış kullandığı bu video etiketleri eğer doğru şekilde kullanılmazsa Youtube tarafından spam kategorisine girecektir. Böylelikle de Youtube arama sıralamasında ciddi bir ileri atma söz konusu olacaktır. Youtube SEO teknikleri olarak video etiketlerine özen göstermek gerekmektedir.

Peki bu video etiketlerini nasıl kullanacağız diye soracak olursanız da yine Google hizmetlerinden olan “Anahtar Kelime Planlayıcısı” aracını kullanarak doğru video etiketleri seçeceğiz. Youtube SEO ayarları için gerekli olan bütün anahtar kelime ve video etiketlerini bu araç ile seçebilirsiniz. Seçmeniz gereken anahtar kelime yani etiketler ise uzun kuyruklu olursa çok daha iyi geri dönüş sağlayacaktır. Yani 2 ve daha fazla kelimeden oluşan anahtar kelime gruplarını video etiketi için kullanabilirsiniz. Buradaki tek kriter ise anahtar kelimelerin çok fazla uzun olmaması ve gereğinden fazla seçilmemesi. Örneğin bir video için 10 adet video etiketi gayet yeterli olacaktır. Seçilen video etiketleri de video ile doğrudan ilgili ise güzel bir Youtube SEO’su elde edilmiş olur.

Youtube SEO teknikleri içerisinde işimiz sadece video etiketleri ile kalmıyor. Video yükleme ekranında bulunan açıklama ve başlık bölümü de aynı şekilde anahtar kelimelerle doldurulması gerekiyor. Ancak burada ince bir çizgi bulunuyor. Seçilen anahtar kelimeleri ardı arkasına sıralamamak gerekmekte. Aksi halde Youtube tarafından spama düşme durumları söz konusu olmaktadır. Başlık bölümünde 2 adet anahtar kelime kullanmak yeterlidir. Açıklama bölümünde ise seçilen anahtar kelimeler güzel bir şekilde yayılmalıdır. Örneğin videoda nelerin olduğunu anlatan kısa bir yazı yazıp içerisine 4-5 tane anahtar kelime ekleyebilirsiniz. Böylelikle Youtube aramalarında daha iyi bir sonuç elde edilebilir.

Youtube SEO Teknikleri İçin Kanal Ayarları

Youtube SEO teknikleri olarak belki de en önemli bölüm olan kanal ayarları tıpkı video yükleme ekranında yapıldığı gibi tamamen titizlikle ayarlanmalıdır. Öncelikle standart Youtube kanal açıklamaları, etiketler ve diğer doldurulması gereken alanlar az önce bahsedilen “Anahtar Kelime Planlayıcısı” ile doldurulabilmektedir. Yine tamamen tercih meselesi ancak Youtube kanal adını da eğer ki aranması ideal olan anahtar kelimelerden seçerseniz Youtube üzerinde keşfedilme oranınız ciddi şekilde artacaktır. Youtube SEO ayarları içerisinde bu bilgi altın değerindedir. Dikkat edilecek olursa Youtube üzerinde çeşitli eğitim, web ve bunun gibi kategorilerdeki kanallar bunu iyi şekilde kullanmaktadır.

Kanal Arka Planı ve Video Görselleri

Arka plan ve video görsel konusu oldukça önemli olduğu için ayrı şekilde ele alınması gerekiyor. Genel olarak birçok kişi “Clickbait” olarak bilinen video aldatmacasını kullanarak izlenme çekeceğini düşünmektedir. Fakat izleyici kandırmacasına giren bu teknik ilk başlarda güzel bir artış sağlarken zamanla bu artışın ölü bir yükseliş olduğunu kanıtlamaktadır. Yani aktif bir takipçi kitlesi yerine ölü ve düzensiz takipçi kitlesi çok daha kötü sonuçlar doğurmaktadır.

Youtube SEO teknikleri arasında bulunan video görsellerinde gözü yormayacak soft renkler ve ilgi çekici görseller kullanmak oldukça etkili olmaktadır. Özellikle video içerisindeki en etkileyici anı kesip çeşitli düzenlemelerle video görseli olarak kullanmak izleyicinin dikkatini çekeceğinden önerilenlere düşme ihtimalini de arttıracaktır. Günümüz dijital dünyasındaki insanların görsele ve videoya olan ilgisini de göz önüne alarak video görsellerine her şeyden daha fazla özen göstermeye çalışın. Youtube kanal arka plan görseline gelecek olursak da İnternette bedava olarak verilen arka plan şablonunu kullanmak işinizi son derece kolaylaştıracaktır. Öncesinde ise yine Youtube üzerinde olan Photoshop derslerine de bir göz atmanız görsel düzenlemenizde oldukça yardımcı olacaktır. Bir kere yapıp ömür boyu kullanmak istiyorsanız iyi bir görsel düzenleme eğitimi almanız şarttır. Hem diğer video görsellerinde de kullanacağınız bu eğitim her zaman işinize yarayacaktır. Youtube arka plan görselinde de seçilen şablon üzerine kanal profilinizi de kapsayan renklerle sade bir tasarım yapmanız işinizi görecektir. Günümüzde daha çok sadeliğin ön plana çıktığını da göz önünden çıkarmamak gerekiyor. Youtube SEO teknikleri olarak bahsettiğimiz bu temel bilgileri uygulamanız takdirinde iyi bir ilerleme kaydetmeniz söz konusu olacaktır.

Yapılan Yorumlar
  • Avatar for talha talha dedi ki:

    bencede YOUTUBE seo tekniği youtubeye başlayacak olan kişiler için çok önemli hem kaliteli olmalı hemde izleyicinin gözüne hoş bir arka plan sağlamalı

Bir Yorum Yapın