Instagram Çekiliş Yapma | Instagram Çekilişi Nasıl Yapılır?

 Instagram Çekiliş Yapma | Instagram Çekilişi Nasıl Yapılır?
Okunuyor Instagram Çekiliş Yapma | Instagram Çekilişi Nasıl Yapılır?

Instagram’da son zamanların en popüler aktivitesi çekiliş yapmak. Büyük küçük demeden her gün binlerce hesap yaptığı çekilişler ile takipçilerini sevindiriyor. Instagram’da bilgisayarlardan el kremlerine, yemek takımlarından tişörtlere neredeyse her ürün için çekilişler düzenlenir. Instagram çekiliş yapma, hem hesaplara takipçi kazandırarak daha görünür hale getiriyor hem de takipçilerin bedava hediyelerden faydalanmasını sağlıyor. Instagram’da çekiliş yaparken mevcut odağınızın ne olduğu tamamen size bağlıdır.

Instagram’da Çekiliş Yapmanın Faydaları

Instagram çekiliş yapma beraberinde pek çok faydayı da getirir. Bu faydalardan başlıcaları aşağıdaki gibidir.

  • Eğlenceli ve ilgi çekicidir.

Instagram çekilişinde verilen hediye ile markanız ve hedef kitleniz arasındaki ilişkiyi geliştirebilirsiniz.

  • Uygun maliyetlidir.

Tek ihtiyacınız olan herhangi bir hediye. Hediyenin boyutunu siz belirleyebilirsiniz.

  • Takipçi sayınız artar.

Çekiliş sırasında sizi takip eden insanlar Instagram hesabınızı kalıcı olarak takip etmeyi düşünebilir.

  • Görünürlüğünüz artar.

Çekiliş için takipçilerin yaptıkları beğeniler, gönderinizi daha çok insanın keşfetine düşürerek hesabınızın görünürlüğünü arttırır.

Önerilern Yazı: Youtube SEO Teknikleri

Instagram Çekiliş Yapma Adımları

1) Hediyeyi belirleyin.

Çekilişin en önemli unsuru hediyedir. Instagram çekiliş yapma adımlarından ilki verilecek hediyenin seçimidir. Seçilen hediye, büyük ya da küçük herhangi bir şey olabilir. Instagram’da oje çekilişlerinden uçak bileti çekilişlerine her hediyeye rağbet edecek kitle bulmak mümkün. Seçtiğiniz hediye mevcut kitlenize ya da sizi takip etmesini istediğiniz kitleye hitap etmelidir. Hediyeyi belirlemeden önce takipçilerinizin neye ihtiyacı olduğunu bulmak için hesabınızda kolaylıkla anket uygulayabilirsiniz.

2) Çekiliş kurallarını basit tutun.

Hediyeyi seçtikten sonra çekiliş kurallarını belirlemek gerekecektir. Çekilişin kuralları, çekilişe katılacak kişi sayısını belirler. Hediyeyi kazanmak için çok fazla şart koşmanız katılım sayısını azaltabilir. Bunun yerine çekiliş kuralları kısa ve uygulaması kolay olabilir. Çekilişler için basit kurallar beğenme, takip etme, yorum yapma ya da arkadaş etiketleme olabilir. Gönderiyi paylaşmak ve hikayede yayınlamak gibi istekler katılımcıları vazgeçirebilir.

3) Çekiliş katılım süresini kısa tutun.

Instagram çekiliş yapma adımlarından biri de süreyi belirlemektir. Bazı çekilişler 2 haftayı aşkın sürelerce katılıma açık olur. Bu çekiliş süreleri, katılmak isteyenlerin hevesini kırabilir ve pek çoğu o kadar uzun süre beklemek istemeyebilir. Ne kadar çok insan o kadar verimli çekiliş formülü doğru değil. Bununla birlikte çekiliş katılım süresi çok kısa da olmamalıdır. Birkaç saat ile sınırlı çekilişler çok az kişi tarafından görülür ve hedeflenmek istenen getirileri sağlamayabilir. İdeal çekiliş süresi orta takipçili bir hesap için 3 ile 7 gün arasında olabilir. Yeterince etkileşime sahip bir takipçi kitleniz varsa ideal çekiliş süresi 24 saat de olabilir.

4)  Açık dille ifade edin.

Çekiliş kuralları belirlendikten sonra açık ve anlaşılır bir dille yazılması gerekir. Takipçiler, tam anlamadıkları ya da yanlış anlamaya açık yönergeleri takip etmeyi istemeyebilir. Gerçekten çekilişinizin ulaşabileceği en geniş kitleye ulaşmasını istiyorsanız, tanıtım konusunda ciddi olmanız gerekir.

5) İyi tanıtım yapın.

Çekilişinizle ilgili kitlenizi heyecanlandıracak paylaşımlarda bulunmanız daha çok takipçiyi beraberinde getirecektir. Hediyelerinizin kullanımı ve özellikleri ile ilgili postlar paylaşabilirsiniz. Çekiliş öncesinde, sonrasında ve sırasında Hikayeler’inizi aktif olarak kullanın.

6) Güvenilir bir sitede çekilişi tamamlayarak kazananı seçin.

Instagram çekiliş yapma adımlarından sonuncusu çekilişin kazananını belirlemek. Çekiliş için internette güvenilir, şeffaf ve pratik pek çok Instagram çekiliş sitesi bulunmakta. Bu sitelerden amacınıza en uygun olanı seçebilir, kazananı seçme sürecini videoya alarak takipçilerinizin güvenini kazanarak çekilişin kazananını seçebilirsiniz.

Çekilişi bir işletme hesabıyla yapıyorsanız instagram işletme hesabı hakkında tüm bilgileri verdiğimiz yazımızı okuyabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın