2021’de Şarj ve Batarya Standartları Değişebilir

 2021’de Şarj ve Batarya Standartları Değişebilir
Okunuyor 2021’de Şarj ve Batarya Standartları Değişebilir

Teknolojinin her alanda kendini geliştirmesi ile birlikte kullandığımız cihazların bataryaları da kendini geliştirmeye devam ediyor. Özellikle hızlı şarj ile hayatı daha da kolaylaştıran şarj aletleri 2021 yılında standart haline gelebilir.

Neredeyse her firma kendi cihazlarında hızlı şarj teknolojisini entegre etmeye çalışıyor. Hızlı şarj cihazlarının yanı sıra 5.000mAh kapasiteye sahip devasa bataryalar ile de cihazların daha uzun ömürlü kullanılması hedefleniyor. Özellikle son zamanlarda içinde bulunduğumuz yıllara göre bataryası güçlü ve kapasitesi büyük cihazlar daha çok tercih ediliyor.

Uzun yollar ya da uzun kullanımlar sonrasında kabloya bağlı şekilde yaşamak istemeyenlerin ilgisini çeken hızı şarj ve büyük batarya önümüzdeki yıllarda standart haline gelecek. Realme ve Oppo gibi firmaların üzerinde çalıştığı 100W+ şarj cihazları elektronik cihazlara çağ atlatmayı hedefliyor. Önümüzdeki aylarda çıkmaya başlayacak olan cihazlarda bu özellikleri görebilecek olmamız oldukça sevindirici.

2021’in İlk Çeyreğinde Kartlar Yeniden Dağıtılacak

2021 yılının ilk çeyreğinde kartlar yeniden dağıtılacak! Xiaomi ve İQOO tarafından yapılan açıklamalara göre şarj cihazları 100Watt Oppo ve Realme tarafından yapılan açıklamalara göre ise şarj cihazları 125Watt olacak. 2021 Yılının ilk çeyreğinde şarj cihazlarının değişime başlaması ile birlikte bataryalarda değişime başlayacak.

5.000 mAh batarya kapasitesi alt sınır olarak kabul edilecek. Çıkacak olan cihazlarda 5.000mAh bataryanın olması normal kabul edilecek. Apple’ın da bu konuda adımlar attığı ortaya atılan iddialar arasında yer alıyor. Özellikle şarj sorunu ile bilinen Apple cihazlarının bu sorundan kurtularak diğer cihazlar gibi kullanılabilir olması kullanıcıları sevindirecek.

Hızlı Şarj Teknolojisi Gecikti Mi?

qualcomm hızlı şarj

Bunca zamandır adını duyduğumuz hızlı şarj teknolojisini hayata geçirmek gerçekten zor muydu? Neden hayatımıza tam anlamı ile giremedi sorusunu soranlardansanız sizlere göre bir cevabımız bulunuyor. Her ne kadar şarj cihazları hızlı şarjı destekliyor olsa da bataryalar bu özelliklere yetişemiyor. Haliyle ister istemez batarya ömründe kısalmalar meydana geliyor. Normal kullanımdan iki kat daha fazla zarar veren bu teknolojiye uygun bir de batarya geliştirilmesi gerekiyor.

Mühendisler konu hakkında araştırmalar yaparak sonunda doğru teknolojiyi bulmuş olacaklar ki 2021’in ilk çeyreğinde bu korkudan tamamen kurtulacağız. Normal batarya ömrüne sahip olarak hızlı şarj cihazlarını kullanmaya başlamamızdan sonra standart olarak hızlı şarj ve 5.000mAh hayatımızda yer alacak.

Elbet de bu bilgilerin tamamı bir iddiadan ibaret ancak iddianın geldiği noktalara göre ciddiye alınması oldukça önemli. Özellikle Çin tarafından gelen iddialar kendini doğruluğu ile kanıtlamış durumda. Kaldı ki bu iddiamız da Çin’den geliyor. Her ne kadar İddia desek de gerçeğe en yakın bilgiler de dememiz gerekiyor. Çin teknolojileri piyasaya sürme konusunda diğer ülkelerden daha hızlı, bu nedenle ortaya çıkan iddialar doğruluk payını en üst düzeyde taşıyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın