Ping Nedir?

 Ping Nedir?
Okunuyor Ping Nedir?

Ping nedir sorusu daha çok oyuncuların kafasını kurcalayan bir konu. Teknolojinin gelişmesyile beraber internet hızları da arttı. Neredeyse tüm evlere internet bağlandı. Ancak bu internetlerin yetersiz olduğunda veya dalgalanma yaşadığında ping sorunu karşımıza çıktı. Ping, kullandığınız cihazın istenilen sunucuya yollanan emirin hızıdır. Sunucunun uzaklığına ya da internetin hızına bağlı olarak ping artar veya azalır. Ping hızı, milisaniye olarak ölçülmektedir.

Örneğin bir oyunda; silahla ateş emri veriliyor ve ping 180 milisaniye, diğer yandaysa pingi 50 milisaniye olan bir bilgisayardan ateş emri veriliyor. Hangisi daha hızlı sunucuya ulaşır? Tabii ki 50 milisaniye hızında olan bilgisayar.

Ping, oyuncuların en çok şikâyet ettiği konulardan birisidir. Çünkü anlık tepkiler üzerine kurulu olan oyunlarda ping artması komutların geç yerine getirilmesini sağlar. Bu da büyük problemler teşkil eder.

Pingi etkileyen birçok husus vardır. Bunların başında internet hızı gelir. İnternet kablo aracılığı ile cihaza bağlanıyorsa, kablosuz internete göre daha iyi bir ping hızı verecektir. Pingi etkileyen en büyük faktörlerden bir diğeriyse uzaklık kavramıdır. Sunucuların yer aldığı bölgeye uzak olan başka bir bölgeden emirler daha yavaş gelecektir. Ping nedir sorusuna bu şekilde cevap verilebilir. Peki, ping nasıl düşürülür?

Ping Nasıl Düşürülür?

Ping nasıl düşürülür sorusuna birçok yanıt verilebilir. Bunların başında internet hızı gelmektedir. İnternet hızının yavaş olması sunucuya iletilen emrin yavaş gitmesine sebep olmaktadır. Ayrıca kablosuz internetler kablolu internetlere göre daha zayıf ping hızı sunar. Bu sebeple kablolu internet tercih etmekte fayda var. Kullanılan internetin fiber altyapısı ile desteklenmesi ping problemini çözebilecek niteliktedir.

ping nasıl düşürülür
ping nasıl düşer

Ping nasıl düşürülür problemine çoğu insan VPN diye cevap vermekte. VPN, konumu istenilen bir yerde gösteren programlara denir. Bu programlar sayesinde sunucunun bulunduğu yerlere konumu sabitlemek başta mantıklı gelse de oldukça saçmadır. Çünkü emirler hala bulunduğunuz gölgeden gidecektir. Bu sebeple VPN ile konum değiştirmek ping düşürme yollarından birisi değildir. Bazı virüsler ping hızını düşürmekle görevlidir. Bunların başında AD virüs gelir. Bu sebeple kullanılan cihaza virüs taraması yapmakta oldukça fayda var.

Ping nasıl düşürülür sorusuna başka cevaplar da verilebilir. Bilgisayarın gücü pingten tamamen bağımsızdır. Oyun oynarken ping artışı yaşanmaması isteniyorsa arka planda çalışan ve internet tüketen programların kapatılması gerekir. Bunun yanında internet oturumuna az kişi bağlanması ve bir dosya indirilmemesi ping hızını arttıracaktır. Ayrıca ping nedir kısmında yer alan tanımlara da göz gezdirmekte fayda var.

İnternet Ping Değeri Ölçme

İnternet ping değeri ölçme sık sık yapılması gereken bir testtir. Bu sayede gerçek veriler üzerinden internet hızındaki problemler gözlemlenebilir. Ayrıca yapılan değişiklikler sonucunda internet hızının nasıl etkilendiği kolayca görülebilmektedir. Bu testler kişinin kullandığı internet operatörleri üzerinden yapılabilir. Dowland ve Upload verileri haricinde ping, “ms” bazında ölçülür.

ping esti nasıl yapılır
ping testi yapma

Bu ölçümdeki ping, internet hızını değil; cihazın internet aracılığıyla başka bir cihazla iletişim kurabilme durumunu ölçer. İnternet ping değeri ölçme sayesinde, kullanıcılar ping hızları hakkında kolaylıkla fikir sahibi olabilirler.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın