Twitter Yalan COVID-19 Haberlerine Karşı Savaş Açtı!

 Twitter Yalan COVID-19  Haberlerine Karşı Savaş Açtı!
Okunuyor Twitter Yalan COVID-19 Haberlerine Karşı Savaş Açtı!

Twitter’da Korona Virüs salgını Haberlerine Karşı Yeni Özellik

Son zamanlarda oldukça popüler bir şekilde kullanılmaya başlayan Twitter, korona virüsünün yayılması ile ortaya çıkan sahte haberlere karşı savaş başlattı. Yeni eklediği özellik sayesinde Korona virüsü hakkında yayılan sahte haberlerin önüne geçilmesi hedefleniyor. Sadece Türkiye’de değil dünya üzerinde bulunan bütün ülkelerde kullanıma açılan bu hizmette sadece devlet yetkilileri ve haber siteleri paylaşım yapabilecek.

Korona virüsü, savaş ve benzeri durumlarda doğru bilgiye erişmek neredeyse imkânsız bir hale geliyor. Yalan haber doğru haberden daha hızlı yayılırken doğrular susturulmaya başlıyor. Kafa karışıklıklarını sonlandırmak ve vatandaşların heyecanlanmasını önlemek isteyen Twitter yeni özelliğini kullanıma açtı. Yeni özelliğin hedefleri arasında oldukça sağlam kaynaklardan alınan bilgileri paylaşmak bulunuyor. Ülkemizde de aktif bir şekilde kullanılan bu yeni özellik ileriki zamanlarda farklı nedenlerden dolayı kullanılmak durumunda kalabilir.

Yeni Gelen Özellik Kullanıcıların Doğru Bilgiye Yönlenmesini Hedefliyor

Kullanıma açılan bu yeni özellik Korona virüsü diğer adı ile COVİD-19 hakkında bilgiler arayanları doğru kaynaklara yönlendirmeyi hedefliyor. Her zaman ana sayfanın üst kısmında bulunan bu özellik son dakika gelişmelerini de en hızlı şekilde sosyal medya kullanıcılarına ulaştıracak. Twitter’da her giriş yapıldığında Ana sayfa ve Arama kutusunun üzerinde görülecek olan bu alanda hiçbir şekilde normal kullanıcı paylaşım yapamayacak. Paylaşımlar otomatik olarak onaylanan hesaplardan çekilecek olup devlet yetkilileri tarafından özel paylaşımlar da yapılabilecek.

Özellik dünya üzerinde bulunan tüm ülkelere açıldı ancak aktif olarak kullanan ülke sayısı şu anlık 50 de kalmış durumda. Ülkemiz bu 50 ülke arasında yer almakta ve aktif olarak paylaşımlar yapılmakta. Twitter yetkili tarafından paylaşılan bilgilendirme mesajlarında ise bu alanın kötüye kullanımı tespit edildiği an kişi kim olursa olsun engelleme yapılacağına dair uyarılarda bulunuyordu.

twtitter korona virüsü

Twitter En Doğru Haberlere Ulaşılabilmesi Adına Bazı Paylaşımlar da Da Bulundu

Twitter, korona virüs ile ilgili en güncel ve en doğru haberleri almak için bazı yöntemleri uygulamamızı uyarıyor. Kullanıcıların her zaman doğru bilgilere erişmesini isteyen Twitter, yayınladığı ikinci bir bildiri mesajında “Ülkenizin sağlık bakanlıklarını ve Dünya Sağlık Örgütünü takip etmeniz gerekmektedir” ifadelerine yer verdi. Kullanıcılara sadece iki kaynak ile sınırlı kalmamaları gerektiğini söylemeyi unutmayan Twitter yeni özellik olan COVİD-19 bilgi alanını da takip etmeleri gerektiği yönünde uyarılarda da bulundu.

Yeni Alanın Yönetimi İçin Ekstra Bir Çaba İçine Girilecek

Söz konusu olan yeni özelliği kullanıma başladığınız andan itibaren yukarı sekmede bir yazı ile karşılaşıyorsunuz. Karşılaşılan yazı da bu alanın tanınmış ev güvenilir medya yönetimleri tarafından yönetildiği söyleniyor. Twitter bu yeni alana oldukça büyük ilgi gösteriyor ve gereken güvenlik önlemlerini gönderilerin yorumlar sekmesinde de gösteriyor. Söz konusu özellik içerisinde paylaşılan gönderilerin yorumlar alanında yapılan paylaşımları denetleyen Twitter küfürlü ve sahte haber içeren yorumları kaldırıyor. Bazı durumlarda bazı mesajlar atlanabiliyor, bu durumda iş kullanıcıya düşüyor. Rapor edildiği an işleme geçen Twitter söz konusu kişinin mesajını silmekle kalmıyor hesabını da engelliyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın