En İyi Netflix Dizileri 2020 – En İyi 10 Dizi

 En İyi Netflix Dizileri 2020 – En İyi 10 Dizi
Okunuyor En İyi Netflix Dizileri 2020 – En İyi 10 Dizi

En iyi Netflix dizileri yayınlandıkları günden beri tüm dünyanın ilgisini çekiyor, gündem konusu oluyor. Film-dizi izleme platformu olan Netflix, gerek orijinal yapımlarıyla gerek ise farklı televizyon kanallarından satın aldığı binlerce diziyi içinde bulunduruyor.

Elbette bu içerikleri izleyebilmek için belirli bir ücret ödemeniz gerekiyor. Netflix 2020 abonelik ücretleri yazımızda fiyatları öğrenebilirsiniz.

Eğer liste size yeterli gelmezse onlarca dizinin bulunduğu en iyi yabancı diziler listemize de göz atabilirsiniz.

Netflix, karantina günlerinde popülerliğini daha da arttırdı. Peki, Türkiye’de milyonlarca abonesi olan Netflix’in en çok izlenen ve en çok konuşulan dizileri hangileri?

1-En İyi Netflix Dizileri Deyince Akla İlk Gelen: Dark

Dark - Netflix dizileri

2017 yılında yayınlanmaya başladığı günden beri büyük ses getiren, beynimizi yakan Dark; Alman yapımı bilimkurgu ve gerilim türündeki bir Netflix orijinal dizisi. Geçtiğimiz günlerde 3. Sezonu yayınlanan Dark’ın konusu ise Almanya’da küçük bir kasada yaşayan bir Alman gencinin babasının intiharını anlamlandırmaya çalışması öteki yandan bir çocuğun kaybolması ve kasaba sakinlerinin işin içine girmesi ile başlar.

Adeta dizide dakikalar geçtikçe her şey daha da karanlıklaşmaya, karışmaya ve akıllarımızda büyük soru işaretleri bırakmaya başlar. Bu akıllara durgun veren diziyi hala izlemediyseniz listenizde en üst sıralara almanızı tavsiye ederiz. Son yıllara damga vuran Dark belki de en iyi Netflix dizileri arasında zirvede olacak bir yapımdır.

2- Bir Netflix Klasiği: Stranger Things

stranger things netflix

Bilim-kurgu, korku türündeki ABD yapımı Strangers Things 2016 yılından beri en iyi Netflix dizileri sıralamasında en üst sıralarda bulunmakta.  Dizinin 1980’lerde geçmesi, müzikleri, küçük yaştaki başrol oyuncuları, dizinin konusu ve yarattığı evren büyük bir beğeni ve övgü topladı.

Küçük bir ABD kasabasında yaşayan bir grup çocuğun ‘Eleven’ isimli tuhaf kızla karşılaşması ve arkadaşları Will’in ortadan gizemli bir şekilde kaybolmasıyla olaylar şekillenir. Toplamda 3 sezonu bulunan bu diziyi izlerken kimi zaman kendinizi 80’lerde arkadaşınızın evinde oyun oynarken kimi zaman da oldukça korkunç ve kan kokan olayların ortasında bulabilirsiniz.

3-Bir İngiltere Çetesi: Peaky Blinders

peaky blenders

Dünya Savaşı sonrası 1920’lerdeki İngiltere’de şekillenen ‘Peaky Blinders’ adlı çeteyi konu alan Netflix dizisidir. Çete lideri Tommy Shelby, yayınlandığı günden beri ikonik şapkasıyla, kıyafetleriyle büyük ilgi görmüştür.

Bu lider çetenin yükselmesini kafasına koyar ve bu amaç doğrultusunda büyük uğraşlar verir. 2013 yılından bu yana 5 sezonu bulunan dizi tarihi esintileriyle sizi o döneme götürür.  Dizinin 6. Sezonu hayranları tarafından sabırsızlıkla beklenmektedir. Taraflı tarafsız herkes tarafından sevilen dizi en iyi Netflix dizileri listesindedir.

4-Bilimkurgu Severler İçin: Orphan Black

orphan black bilim kurgu dizileri

Dizi, bir tren istasyonunda kendinin neredeyse aynısı olan dedektif Beth Childs’ın intiharına şahit olan ana karakterimiz Sarah Manning ile başlar. Bu olaya şahit olan Sarah, intihar eden kadının kimliğini çalar. Olaylar gelişirken kendinin bir klon olduğunu ve birçok klon ‘kardeşinin’ olduğunu öğrenir.

2013 yılında başlayıp 2017 yılında final veren dizi bilimkurgu türündeki en güzel ve en ilginç konuya sahip olan dizidir. Dizinin başrolü Tatiana Maslany, birden fazla, hepsi birbirinden oldukça farklı karakterleri canlandırmış ve izleme keyfi yüksek bir oyunculuk ortaya koymuştur. En iyi Netflix dizileri arasında kesinlikle izlemeniz gerekmektedir.

Bilim kurgu hayranıysanız en iyi bilim kurgu filmleri listemize de göz atabilirsiniz.

5- Medellín Karteli’nin Lideri Pablo Escobar’ın Hayatı: Narcos

narcos netflix dizileri

Gerçek hayattan uyarlanan, bir zamanlar Güney Amerika’nın en büyük uyuşturucu satıcısı olan Pablo Escobar’ın ihtişamlı hayatını ele alan dizidir. Kolombiya’da Medellín Karteli’ni kurup ABD’ye insan, sigara, kokain kaçakçılığı yapmayı başaran Escobar, kısa zamanda dünyanın sayılı zenginlerinden olmayı başardı.

Kariyerinde ilerlerken önüne çıkan yerli ve yabancı polisleri, politikacıları, diğer kartelleri hep önünden atmayı başardı.  Bu cinayetlerle Kolombiya dünyanın en çok cinayet işlenen yeri haline geldi. 

Bu suç-drama türündeki dizi, aksiyon sahneleriyle Wagner Moura’nın harika oyunculuğu ile en iyi Netflix dizileri listesinde yer almaktadır. İzlerken Escobar’a hayranlık hatta sempati duymanızı sağlayan yapım 3 sezon sürmüş 2017 yılında final yapmıştır. Dizinin 3. sezonunda Başka bir Cartel ele alınmıştır. Daha sonrasında yine Netflix’in çektiği Narcos: Mexico yine Cali Carteli’ni konu alır.

6- En İyi Netflix Tarihi Dizileri Arasındaki: The Crown

the crown

Kraliçe II. Elizabeth’in yönetimdeki yılları konu alan bir dönem dizisi aynı zamanda biyografidir. İlk sezon II. Elizabeth’in tahttaki ilk yıllarından başlayıp devam etmektedir.  İngiltere’de Lancaster House’da çekilen dizi geçtiği dönemi en güzel biçimde yansıtmaktadır.

Kraliyet Ailesine olan merakınızı daha da artıracak, yönetim konusundaki bildiğimiz sandığımız şeyleri gözümüze sokacak ve dönem dizilerine olan bakış açınızı değiştirecek bir dizidir. Şüphesiz en iyi Netflix dizileri ve en iyi dönem dizileri arasında ilk akla gelen dizidir. Dizinin 4. sezonunda Prenses Diana’nın da olacağı gündem olmuştur fakat yeni sezonun tarihiyle birlikte belli bir açıklama yoktur.

7-  En İyi Netflix Doğaüstü Dizileri: Tepedeki Ev

tepedeki ev korku dizisi

Shirley Jackson’ın aynı isimdeki romanından uyarlanan dizinin sadece 1 sezonu yayınlandı. Korku türündeki dizi çocukluk yılları hayaletli bir evde geçen kardeşlerin geçmişleriyle tekrar yüzleşmelerini ve maceralarını konu alıyor.

Dizinin bize hissettirdiği sadece korku değil; gerçek bir aile dramı, travmatik olaylar ve bunların insanlar üzerindeki etkilerini hissediyor adeta yaşıyoruz.  Başarılı oyuncu seçimleriyle takdir edilen bu yapıtın 2. Sezonu onay aldı fakat belirli bir tarihi yok.

8- Yine Bir Netflix Olmazsa Olmazı: Black Mirror

black mirror - en iyi netflix dizisi

2011’de yayınlanmaya başlanan bilimkurgu türündeki bu dizi 5 sezondur bizi hayrete düşürmeye, tüylerimizi ürpertmeye ve kendimizi sorgulamamızı her defasında sağlıyor. Her bölüm farklı bir konuyu, farklı oyuncuları, farklı bir mekânı hatta farklı bir dünyayı konu alarak modern toplum sorunlarını, teknoloji ile birlikte büyüyen yeni bir dünyayı ve bize dayattıklarını anlatan oldukça ilginç olan bu dizi en iyi Netflix dizileri arasında elbette en başta gelendir.

Her dakikası özenle hazırlanmış, alt mesajı oldukça fazla olan dizi başta ünlü yazar Stephen King gibi herkesi kendisine hayran bırakmaktadır. 2018 yılında Black Mirror: Bandersnatch adlı bir alternatif sonlu, filmin gidişatının izleyiciler tarafından belirlendiği interaktif filmi de çıkmıştır.

9- Urban Fantezi Türünün En İyisi: Lucifer

lucifer

Cehennemin Efendisi olan ve aynı zamanda ölümsüz olan Lucifer yani şeytan Los Angeles’a tatile çıkmaya karar verir ve cehenneme geri dönmeye de hiç niyeti yoktur. Lux isimli kendi mekânında istediği hayatı sürerken Dedektif Decker ile yolları kesişir ve ona cinayet davalarında yardım etmeye başlar.

 Dizinin 4. Sezonunun olmayacağını öğrenen fanlar tarafından başlatılan protesto sonucu dizinin hakları Netflix tarafından satın alınmış ve diziye devam edilmesi planlanan dizi aslında Neil Gaiman’ın yarattığı The Sandman adlı çizgi romanından esinlenerek uyarlanmıştır. 5. Sezonunun Ağustos ayında gelmesi planlanan dizi kesinlikle en iyi Netflix dizileri arasında olmaktadır.

10- En İyi Netflix Türk Yapımlarının En Yenisi: Aşk 101

aşk 101 netflix türk dizisi

İlk sezonu 2020 Nisan ayında yayınlanan oldukça övgü bir o kadar da yergi alan Aşk101.1998 yılındaki bir okulda çeşitli disiplin cezaları almış bir grup öğrenci kendilerini savunan Burcu öğretmen sayesinde okuldan atılmaktan her defasında kurtulurlar. Bir gün Burcu öğretmenin tayini çıkmasıyla bu öğrenciler birlik olup öğretmenlerini okulda tutmak için ellerinden geleni yapmaya başlarlar.

Bu zorunluluktan doğan güçlü bir arkadaşlık, bazen aşk bazen tartışmalar sizi diziye bağlayacak. Her karakterden kendinize özgü bir şeyler bulabileceğiniz sizi lise yıllarınıza götürecek bu diziye önyargısızca bir şans vermenizi isteriz. En iyi Netflix dizileri listesine aday bir yapımdır. Gerek müzikleriyle, gerek eski İstanbul manzaralarıyla sizi eskilere sürükleyen Aşk101’in 2. Sezonu ilk sezonla birlikte çekilmiş ancak ne zaman yayınlanır henüz belli değil. Ayrıca dizideki başrollerimizin yetişkin hallerine hayat verecek oyuncular da oldukça merak ediliyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın