Netflix Belgeselleri: En İyi 10 Belgesel

 Netflix Belgeselleri: En İyi 10 Belgesel
Okunuyor Netflix Belgeselleri: En İyi 10 Belgesel

Şimdiye dek yayınlanmış en iyi 10 Netflix belgeseli listesini sizler için derledik. Listede hem belgesel diziler hem de tek bölümlük yapımlar yer alıyor. Netflix platformu belgesel türünde de oldukça iddialı yapımları karşımıza çıkartıyor. En iyi belgeseller listesinde bulunan yapımların birçoğu da ödüllü olup eleştirmenler tarafından tam not almıştır. Gerçek olayları konu edinen ve yansıtan belgeseller listemize gelin hep birlikte göz atalım. İşte tüm zamanların en iyi Netflix belgeselleri listesi.

Icarus

icarus netflix belgeseli

En iyi 10 Netflix belgeseli listemizi Oscar Ödüllü yapım Icarus ile açıyoruz. Oldukça farklı bir hikayesi olan bu belgesel, gerçekten de aldığı ödülleri fazlasıyla hak ediyor. Amatör bir bisikletçi olan Bryan Fogel, doping kullanımı ile ilgili bir çalışma yapmaya karar verir.

Aynı zamanda yönetmen de olan Fogel, çalışması için kendisi de doping almaya başlar. Öncesinde her şey deneysel bir sinema filminden ibaretken Fogel, bir anda doping skandalını içine düşecektir. Icarus, hem kurgusu hem de gerçeğe dayanan başarılı senaryosu ile oldukça keyifli bir belgesel.

Wild Wild Country

wild country netflix

En iyi belgeseller listesinde başarılı bir belgesel serisi olan Wild Wild Country de yer alıyor. Belgesel serisinde Osho adıyla bilinen bir tarikat liderinin oluşturduğu topluluğa yer veriliyor. Hindistan’dan çıkan bu topluluk zamanla Amerika’nın küçük bir kasabasına yerleşiyor. Osho ve müritleri burada çeşitli ayinler düzenlerken işler bir anda çığırından çıkıyor.

Wild Wild Country, tarikat yaşantısının ve komün hayatının anlatıldığı oldukça başarılı yapımlardan biri. Belgesel serisi sayesinde Osho ve tarikatının gerçek yüzünü de görmüş olacaksınız.

Jim and Andy

jim and andy netflix belgeseli

Tüm zamanların en iyi Netflix belgeselleri denildiğinde akla ilk Jim and Andy geliyor. Jim Carrey tarafından canlandırılan Andy Kaufman filminin arka planının anlatıldığı belgesel, oldukça etkileyici. Carrey ve mükemmel oyunculuğu işte bu belgesel yapım sayesinde kanıtlanmış oluyor.

Jim and Andy, film setinde geçen oldukça keyifli bir belgesel yapım olarak listede yer alıyor.

Explained

explained netflix

Netflix’te yayınlanan en başarılı belgesel serilerden biri de Explain. Seride kısa süreli açıklamalı anlatımlar yer alıyor. Örneğin serinin bir bölümünde küresel salgınlara yönelik çıkarımlar anlatılıyor. Bir diğer bölümde ise güzellik algısının zaman içerisindeki değişiminden bahsediliyor.

Genel kültür deposu bir belgesel serisi olan Explained, her biri ortalama 20 dakikalık kısa bölümlerden oluşuyor. Boş zamanlarınızı faydalı ve keyifli bir şekilde değerlendirmek isteyenler bu serisi listesine eklemeli.

Take Your Pills

take your pills

En iyi 10 Netflix belgeseli arasında Take Your Pills isimli yapım da yer alıyor. Yapımda, dikkat arttırıcı ilaçların kullanım alanları ve dünya nüfusuna etkisi tartışılıyor. Gerçekten de dikkat dağınıklığına sahip olanların gözünden bu ilaçların etkileri tüm gerçekliğiyle anlatılıyor.

Dikkat arttırıcı uyarıcı haplar, günümüzde buna ihtiyaç duymayan pek çok kişi tarafından da kullanılmaktadır. Bu durum ileride çeşitli sağlık problemlerine de neden olabilir. Take Your Pills de bu ilaçların etkilerini tüm gerçekliğiyle gözler önüne seriyor.

Chef’s Table

Chef’s Table

Chef’s Table, Netflix platform üzerinden yayınlanan en başarılı belgesel serilerinden biridir. Dünyaca ünlü aşçıların konuk olduğu bölümler sizi yemek kültürünün en derinliklerine doğru bir yolculuğa çıkartıyor. Aşçı olmanın incelikleri ve zorlukları belgesel serisinin bölümlerinde keyifli bir şekilde anlatılıyor.

Chef’s Table, en iyi Netflix belgeseleri listemizde en dikkat çeken yapımlardan biridir.

Hitler’s Circle of Evil

Hitler’s Circle of Evil

Netflix tarafından yayın hakları satın alınan Hitler’s Circle of Evil, tarihi belgeseller arasında özel bir yere sahiptir. Hitler dönemine ve II. Dünya Savaşı’nın en yoğun zamanlarına odaklanan bu belgeselde, Hitler’in hayatına da yakından bakıyoruz.

Toplamda 10 bölümden oluşan belgesel serisinin her biri bölümü de yaklaşık 1 saati bulmaktadır. II. Dünya Savaşı ve Nazi Almanyası dönemine derinlemesine bir yolculuk için bu yapım oldukça iyi bir seçenektir.

Minimalism

Minimalism belgesel

En iyi 10 Netflix belgeseli arasında gösterilen bir diğer yapım da Minimalism oluyor. Minmalist yaşam felsefesini benimseyen iki yakın arkadaş evlerinin ve hayatlarının kapılarını sizler için açıyor. Felsefenin en ince noktalarını açıklayan belgesel yapımda ihtiyaca yönelik yaşam tarzının da çizgileri çekiliyor.

Minimalist yaşam tarzını benimsemek isteyenler için oldukça faydalı bir yapım olan Minimalism, Netflix’in de en çok izlenen içeriklerinden.

Dirty Money

Dirty Money belgesel

Dirty Money, politik ve ekonomiyi derinden sarsan başarılı bir belgesel yapım. En iyi Netflix belgeselleri önerisinde bu yapıma geniş yer vermemek haksızlık olurdu. Belgeselde, büyük şriketler arası dolandırıcılık hikayeleri ve çeşitli yolsuzluklar anlatılıyor. Öyle ki büyük şirket olarak tabir edilenlerin arasında gerçekten de dünyaya mal olmuş kuruluşlar yer alıyor.

Yolsuzluk ve para yarışının yoğun hissedildiği bir yapım olan Dirty Money, mutlaka izlemeniz gereken belgesellerden biri.

Making a Murderer

Making a Murderer netflix belgeseli

Tamamen gerçek bir olaydan esinlenerek yazılan bir senaryodan çekilen Making a Murderer, en iyi belgesel yapımlar arasında bulunuyor. Tecavüz suçundan yargılanan bir adam, en nihayetince suçsuz olduğunu kanıtlamıştır. Suçsuz olduğu gerekçesi ile geri salınan adamın ilk işi vahşi bir cinayet işlemek olacaktır.

Daha önce hiç suça karışmamış bu adamı cinayete iten olaylar nelerdir? Bu soruya cevap niteliğinde başarılı bir yapım olan Making a Murderer, platformun en iyi işlerinden biri.

Liste hoşunuza gittiyse en iyi bilim kurgu filmleri ve en iyi yabancı diziler listesine de göz atmanızı tavsiye ederiz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın