Sanal Bellek Nedir ve Nasıl Kullanılır?

 Sanal Bellek Nedir ve Nasıl Kullanılır?
Okunuyor Sanal Bellek Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Bilgisayarınızda düşük ram miktarına sahipseniz ve birden fazla programı kullanmaya çalışırsanız bilgisayarınızda donma ve kasma sorunları oluşabilir hatta bilgisayarınızda kilitlenmelere yol açabilir. Bunun nedeni birden fazla program kullanımında ram miktarının yetersiz kalmasıdır. İşte bu durumlarda sanal bellek ayarlamak hem ram yükünü hafifletir hem de program ve oyunlarda kasma ve donma sorunlarını azaltır.

Bilgisayarınızda sanal bellek ayarladığınızda sabit diskinizde pagefile.sys adında bir alan oluşur. RAM miktarının yetersiz kalması durumunda veriler buraya yazılır ve gerektiğinde veriler buradan fiziksel belleğe taşınır fakat sabit disk ram kadar hızlı olmadığından fiziksel RAM kadar hızlı çalışmaz. RAM bellek miktarı düşük olan sistemlerde gözle görülür bir şekilde performans artışı sağlayabilir.

Bilgisayarda çalıştırdığınız programların sorunsuz ve hızlı bir şekilde çalışabilmesi için fiziksel bellek (RAM) kullanmak daha iyidir. Çünkü sabit disk ve ram arasında büyük bir hız farkı vardır. Bu nedenle fiziksel bellek miktarınızı arttırmak daha kalıcı bir çözüm olur.

Neden İhtiyaç Oluştu?

Bildiğiniz üzere eskiden bilgisayarlar çok pahalıydı ve doğal olarak bilgisayarı oluşturan donanımlar da pahalıydı. Bu donanımların arasında tabii ki RAM de bulunuyordu. RAM belleğin bu kadar pahalı olduğu dönemlerde kullanımı da kısıtlıydı. Bu dönemde bilgisayarda çalıştırılan programların sürekli sorun çıkartması sanal bellek ihtiyacını doğurdu. Bu sayede fiziksel bellek tükendiğinde programlar sonsuz miktarda bellek varmış gibi sorunsuz bir şekilde çalışabiliyordu.

Sanal Bellek Ayarlama Nasıl Yapılır?

Bilgisayarıma gidin ve sağ tıklayın. Buradan özelliklere gidin.

sanal bellek nasıl kullanılır

Açılan pencerede sol menüde gelişmiş sistem ayarlarına girin.

sanal bellek nedir

Yukarıdaki bölümlerden gelişmiş bölümüne gelin ve performans kısmında ayarlar butonuna tıklayın.

Yukarıdan gelişmiş bölümüne gelin karşınıza aşağıdaki bölümünde değiştir butonuna tıklayın.

Burada özel boyut seçeneğini seçerek minimum ve maksimum bellek miktarını ayarlayın.

Sanal Bellek Boyutu Kaç Olmalı?

Boyutun kaç olması gerektiğini söyleyen ve farklı boyutlar veren birçok kaynak bulunuyor. En çok kabul göreni ise RAM miktarınızın en az 3/1’i kadar olmasıdır. önerilen boyut RAM miktarınızın 1.5 katıdır. Yani RAM miktarınız 4GB ise sanal bellek miktarınız 4096*1.5 = 6144MB olmalıdır.

Önerilen Yazı: Ekran Yenileme Hızı Nedir?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın