Youtube Tiktok Uygulamasına Rakip mi Olacak?

 Youtube Tiktok Uygulamasına Rakip mi Olacak?
Okunuyor Youtube Tiktok Uygulamasına Rakip mi Olacak?

Amerika kaynaklı bazı yayın organlarında çıkan haberlere göre Youtube Tiktok uygulamasına rakip olmaya hazırlanıyor. Bunu hali hazırda her telefonda olan uygulamasına bir özellik ekleyerek yapmayı planladığı söyleniyor.

2020 yılının sonlarına doğru duyurmayı planlandığı söylenen youtube özelliği shorts diye adlandıracağı düşünülüyor. Böylece Youtube Tiktok uygulamasına rakip olarak kullanıcılarına kendi kısa videolarını yüklemlerini sağlayacak.

Shorts adı verilecek özellikle halihazırda youtube tarafından lisanslanan müzik ve videoları kullanıcıların hizmetine sunacağı söyleniyor.

Bu iddialar bir youtube çalışanı tarafından maille dedikodular hakkında yorum yapmıyoruz denilerek yanıtlandı. Bu cevap, böyle bir girişimin olmadığının kesin  bir ifadesi olmadığından beklentileri arttırmış gözüküyor.

TikTok Nedir?

Tiktok, 2019 yılında 700 milyon kişiden fazla kişinin indirdiği bir uygulamadır. Çin merkezli olan bu uygulama insanların çeşitli müzikler ya da replikler eşliğinde kısa videolar çekmesini sağlamaktadır. Çekilen bu kısa videolar diğer kullanıcılar tarafından izlenmektedir.

Tiktok uygulaması içerisinde çekilen dikkat çekici videolar kısa sürede viral olmaktadır. Milyonlarca kişi tarafından izlenen bu kısa videolar sayesinde bir anda ünlü olunabilir.

Evde kalınan şu günlerde daha çok kişinin bu uygulamayı indirmesi ve kullanması beklenmektedir.

Hatta geçtiğimiz günlerde Çin merkezli olması nedeniyle güvenlik zafiyeti oluşturabileceği iddia edilen bu uygulamaya soruşturma açıldığı iddia edilmişti.

Hatta ABD ordusu hükümet telefonlarına Tiktok uygulamasını yasakladı.

Youtube Nedir?

Bir dünya devi şirketi olan Google’ın sahibi olduğu youtube bir video yükleme ve izleme uygulamasıdır. 2005 yılında kurulan bu uygulama internet dünyasında video denilince akla gelen ilk mecradır.

Önerilen Yazı: Youtube SEO Teknikleri

Kişisel olarak insanlara kanal açma hakkı vererek her insanın elindeki telefonla televizyoncu olmasını sağlamıştır. Günümüzde youtuber denilen meslek ortaya çıkmıştır.

Sonuç

Tüm bu yukarıdaki veriler incelendiğinde kısa ve eğlenceli video sektörüne giren Tiktok en azından videonun bu alanında Youtube’a rakip olmuştur. Video sektöründe yüzde yüzlük bir paya sahip olan youtube, eğlenceli kısa video sektöründe ufak da bir payı bırakmak istememesi doğaldır. Bu yüzden Youtube Tiktok uygulamasına rakip olmak amacıyla zaten birçok özellik barındıran uygulamasına bir özellik eklemesi çok da zor olmayacaktır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın